Добрите храни са растителните храни, те помагат организма ви да противостои на разрастването на ендометриалната тъкан, „почистват“ естрогените и намаляват възпаленията. Това обяснява на своите пациентки нашият консултант консултант д-р Александър Калчев, гинеколог и специалист по ендоскопска хирургия и асистирана репродукция.
Той препоръчва да включите в менюто си пълнозърнести храни, бобови култури, ленено семе. Добре е да хапвате черен дроб и други продукти, които са с високо съдържание на витамини от В-комплекс, добавя той. Какво още?
Риба. Рибата с по-високо съдържание на мазнини е препоръчителна поради есенциалните мастни киселини, които съдържа. Те се намират още в ядките и някои семена (ленени, тиквени).
Елда. Въпреки че е популярна като зърнена храна, тя е от семейство лападови. 14% от състава й се падат на белтъчините, а те съдържат осем есенциални незаменими аминокиселини. Зрънцата й са източник на важните витамини от В комплекс. Елдата е доставчик също на витамини А и РР, магнезий, йод, калций, фосфор, цинк и бор, лимонена и ябълчена киселина. Сред активните растителни вещества в нея е кверцетинът – силен антиоксидант, който пази клетките от мутации и израждане. С подобен състав и свойства е и киноата от семейство лободови.
Червена леща. Лещата е от семейство бобови. Червената леща има високо белтъчно съдържание – 24%. Съдържа още калий и много от витамините В. С консумацията й си набавяте и селен, желязо, фосфор, калций, магнезий, манган, мед, както и много фибри. При това е с нисък гликемичен индекс.
Храни, богати на биофлавоноиди. Това са фитохимикали, които се изучават сравнително отскоро, но се оказва, че са едни от основните съставки, на които се дължат невероятните свойства на плодовете и зеленчуците, на лука и чесъна, на подправките и лековитите билки. Точно биофлавоноидите са основните ко-фактори, които правят естествените витамини А, С, Е много по-ефективни от синтетичните. Биофлавоноидите са изключително мощни антиоксиданти. Пазят организма от увреждащото действие на свободните радикали и клетките от израждане и мутации. Смята се, че са свързани с интоксикиращите процеси в тялото и по-конкретно с изхвърляне на тежките метали.
Кафяв ориз. Кафявият ориз съдържа много фибри, селен и манган. Подобрява общото състояние на организма и на репродуктивната система в частност.
Режимът изключва храни, които покачват нивото на естроген или предизвикват възпалителни процеси в организма. Това са: глутен, млечни продукти, рафинирана захар, червени меса, яйца, алкохол, пържени храни, кофеин, соя.
Други вредни храни са газирани напитки, наситени мазнини, рафинирани въглехидрати, готови храни, е-та, всякакви добавки консерванти, които допълнително натоварват системата, както и консервирани храни.
Коментари