Пресмятането на калории само по себе си не помага за смъкване на килограми, установили учени от Харвардския университет. Важното е с какви храни постъпват в организма тези калории.
Учените тествали различни диети върху хора с наднормено тегло. Смисълът на експеримента бил не в смъкването на килограми, а в тяхното поддържане, тъй като в самото начало всички участници били поставени на диета, позволяваща им да намалят теглото с минимум 12,5 от телесната маса. След това ги поставили за месец на един от трите различни хранителни режима.
Първата диета съдържала минимум мазнини (трябвало да се съкрати употребата на мазнини от млечните продукти и да се наблегне на плодовете, зеленчуците и пълнозърнестите храни). Втората дала предимство на протеина и мазнините, но без хляб, тортички и други въглехидратни храни. И последната диета планирала намаление на гликемичния индекс. При нея било важно качеството на въглехидратите и употребата на здравословни мазнини.
Когато концентрацията на мазнините била редуцирана, организмът изгарял по-малко калории в сравнение с останалите хранителни режими. Най-добре откъм изгаряне на калории работела нисковъглехидратната диета. Но при нея се повишавали стресът и възпаленията. Докато последната диета давала възможност да се изгорят много повече калории, без това да предизвиква стрес.