По време на пътешестване всеки се стреми да опита колкото може повече неща от местната кухня. Нерядко обаче това води до хранително отравяне. Какво трябва да знае туристът, за да не изпорти отдиха си и да се завърне жив и здрав?
Препоръките на учените са конкретни и ясни и засягат случаите, които могат да попречат на доброто ви здраве. Техните съвети ще ви помогнат да се предпазите от лятната напаст.
Диария на пътешественика
Първо място след причините за лошото самочувствие по време на отдих заема така наречената диария на пътешественика или разстройство на стомашно-чревния тракт, което пристигналите в нова климатична зона получават.
Статистиката сочи, че между 30 и 70% от почиващите стават жертва на диария, независимо от местата, на които пребивават.
Обикновено се смята, че за избягване на проблемите със стомашно-чревния тракт е достатъчно да се спазват простите препоръки – да се храните с варени или добре измити продукти или просто да не мислите за нищо лошо във връзка с храната.
Изследванията на учените обаче показали, че такива съвети въобще не действат, защото когато става дума за пътуване туристите така или иначе си страдат от диария. Лошата хигиена в местните ресторанти е един от най-честите фактори за това страдание.
Не пийте вода от чешмата!
Най-разпространеният път на хранителните инфекции според учените, е водата от водопровода. Затова не яжте дори храни, приготвени с водопроводна вода, като например „пани пури” или „гол гаппа”, които продават по улиците в Индия. Това са картофени кубчета, грах и домати в кутийка от тесто, което се поднася със сос.
Храната и сосът могат да са много вкусни, но ефектът никак няма да е приятен: хранително натравяне или най-малкото хронична диария. Дори и една глътка замърсена вода може да накара човек да се гърчи от болка, предупреждават специалистите.
Какво да пием на път?
Жаждата по време на пътуване може да утолите с минерална вода и сок от утвърдени производители. Що се отнася до чая, ако е направен с кипнала и преварена вода, той не заплашва с нищо туриста. Специалистите съветват пътешествениците да се запасят с водопречистващи таблетки, които обеззаразяват водата, съхранявайки вкусовите й качества. Те се използват често по места, където няма търговски автомати за вода.
Сурови плодове и зеленчуци?
Тях може спокойно да ги ядете в ресторантите, които спазват всички санитарни и хигиенни норми. Ако обаче сте попаднали в дъждовния сезон, трябва да се откажете от суровите плодове и зеленчуци. Дъждове, лоша хигиена и бактерии... Всичко това води до печални последствия!
Всички плодове и зеленчуци трябва внимателно да са измити, изчистени и приготвени. Само така може да се избегне риска от хранителна инфекция.
Трябва също да се откажете от улична храна в страните, където хигиенните правила не се контролират. Тоест навсякъде, където продуктите са оставени продължително време на открито.
Съвети за пътешественика
• изследвайте внимателно територията около ресторанта, където ще се храните;
• отказвайте блюдата, за които са използвани яйца без варене и продукти, които задължително трябва да се съхраняват в хладилник;
• пийте много вода (над 2 литра дневно);
• яжте само добре сготвена на огън храна;
• използвайте само плодове с кора;
• млечните храни, които ползвате, задължително трябва да са пастьоризирани.
Тръгвайки на път, непременно носете със себе си аптечка. В нея сред препаратите за нормализиране на стомашно-чревния тракт трябва да има абсорбенти – които премахват газовете, ферментни препарати, помагащи за бързото храносмилане, както и лекарства, които нормализират чревната флора - те активно изработват киселина, унищожаваща салмонелата, стафилокотите и възбудителите на дизентерия и препятстват развитието на продължителни чревни разстройства с всички неприятни последствия.
Храна за пътешественици
Добави коментар
‹
›
Коментари