Ако бременна или кърмеща жена консумира много фруктоза, в нейните метаболитни процеси и в състава на кърмата могат да настъпят много промени, които ще променят метаболизма и на бебето, открили новозеландски учени от университета в Отаго, цитирани от News-medical.net.
Учените добавяли фруктоза към диетата на женски морски свинчета преди и по време на бременността, което провокирало дългосрочни и значителни промени в нивата на свободни мастни киселини, циркулиращи в кръвта на потомството и в млякото на майките. Нещо повече, самото потомство изобщо не консумирало фруктоза.
В рамките на експеримента фруктозата представлявала до 16,5% от калоричното съдържание на диетата на животните. При хората, които спазват така наречената западна диета, процентът достига 14% от общия прием на калории, обясняват учените. Промените в метаболизма на майката водели до постоянни промени в метаболизма на мазнините като цяло.
Досега учените са знаели, че повишените нива на свободно циркулиращи мастни киселини увеличават риска от затлъстяване, инсулинова резистентност, диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.
В същото време след консумацията на фруктоза синтезът на мастни киселини ясно се увеличавал. Според учените това е порочен кръг, който бъдещите майки и кърмещите жени могат да разрушат, като се откажат от изобилието от фруктоза и рафинирана захар, която е в изобилие в подсладените безалкохолни и други нездравословни храни и напитки.
Коментари