Всички знаем колко важна е закуската за организма ни. Тя зарежда с енергия, активизира обмяната на веществата и не позволява да преяждаме през деня. Ново изследване на британски учени от университета Бат опровергава досегашните твърдения на техни колеги. Първият прием на храна не влияе по никакъв начин на следващите похапвания и на размерите на порциите. Той не влияе и върху обмяната на веществата, твърдят учените. Здравето на хората, които закусват сериозно, може да се дължи на привързаността им към правилното хранене въобще, поясняват те.
След двумесечен експеримент учените не открили никакви различия в обмяната на веществата при участниците, които не закусвали и останалите, които употребявали по 700 калории до 11 преди обед.
Основната разлика била в това, че хората, които не закусвали, консумирали много по-малко калории през деня. Това е в разрез с предишната теория, според която хората, които пропускат закуската, се нахвърлят с много по-голям апетит на обяда.
Участниците в изследването, които закусвали обаче, изразходвали често повече енергия (около 442 калории) и били активни най-вече преди обед след закуската. При тях се откроили и по-стабилни показатели на кръвната захар.
Много от нас знаят колко важно значение има закуската за организма. Но и до днес на науката не е известно по какъв начин закуската влияе върху здравето и дали въобще влияе, казва Джеймс Бетс. Хората, които закусват редовно, са по-стройни и по-здрави от другите, но това са хора, които спазват здравословен режим на хранене и спортуват.
Коментари