Смъкване на температурата на въздуха в дома само с 1 градус подобрява състоянието на пациентите с диабет тип 2 не по-зле, отколкото лекарствата.
В това уверяват холандски специалисти от Маастрихтския университет, чийто екип под ръководството на професор Вутер ван Маркен Лихтенбелт провел специални изследвания по темата, публикувани в списание Building Research & Information.
Излизането от температурната зона на комфорт вътре в сградата – 21-22 градуса по Целзий, е полезно за хората със затлъстяване и заболявания, свързани с нарушената обмяна на веществата, тъй като това ускорява обмяната на веществата се засилва изразходването на енергия, коментира проф. Лихтенбелт.
Проведените от екипа му експерименти показали, че за диабетиците е полезна умерената прохлада в дома. Понижението на стайната температура с 1 градус по Целзий в продължение на десет дни повлияло позитивно на глюкозния обмен на участниците и повишило чувствителността на тъканите им към инсулин с 40%. Такъв резултат е сравним с резултатите от работата на най-ефективните противодиабетни препарати, предлагани днес, подчертават учените.
Доскоро се смяташе, че стабилната, фиксирана температура в помещенията, е комфортна и полезна за здравето. Нашето изследване обаче показа, че това не е така, казва проф. Лихтенбелт. Той смята, че в съвременните домове и офиси трябва да бъде заложена възможността за промяна в температурата на въздуха в зависимост от нуждата на обитателите. Прохладният въздух в дома трябва да стане част от здравословния начин на живот, каквито са правилното хранене и физическите упражнения, съветват специалистите.
Коментари