Препаратът, разработен от немски учени от университета "Йохан Гутенберг" в Майнц, съдържа фрагменти от модифицирана РНК, отделени от злокачествените клетки на самия пациент. Те подтикват неговия собствен имунитет да започне тотална атака срещу тумора.
Резултатите от изпитанията върху хора, наред с изследванията върху мишки показали, че новият метод може да се използва за активиране на имунната система на пациенти против всеки тип рак, независимо от това къде е дислоциран той.
Засега вариант на ваксината е изпробван върху пациенти с меланома и резултатите от нея били многообещаващи. Страничните ефекти – грипоподобни симптоми - също са предпочитани пред повечето странични въздействия от химиотерапията.
Ако следващите изпитания потвърдят, че ваксината действително работи, този нов метод на лечение може да се използва масово за терапии при пациенти с меланома, коментират създателите.
Имунотерапията – използването на собствената имунна система на пациента за борба със злокачествените туморни образувания, не е нов метод. Има учени, които вече го използват срещи различни типове рак и той дава много добри резултати. Но досега изследователите са правили това с помощта на методи от генното инженерство. Тогава процесът за приготвяне на препаратите отнемал много време и струвал доста скъпо.
Новата ваксина се изготвя по-просто и при това е много по-слабо агресивна към здравите клетки на пациента.
Коментари