Александровска болница от днес е първото лечебно заведение в България и Европейския съюз, което въвежда иновативната система, разработена от световния лидер Shanghai MicroPort MedBot (Group) Co. Това изтъкна при откриването директорът на лечебното заведение проф. Атанас Йонков и допълни, че тя представлява значителен напредък в областта на минимално инвазивните операции при деца и възрастни в областта на общата и гръдната хирургия, урологията и гинекологията.
С въвеждането на роботизирана хирургия в УМБАЛ „Александровска“ се увеличава потенциала на лечебното заведение да извършва уникални за страната интервенции и терапевтични процедури, и заедно с действащите към момента структури, превръща болницата в най-съвременния високотехнологичен Център за ранна диагностика и лечение на онкологични заболявания в Западна България.
По време на демонстрацията стана ясно, че роботизираната система Toumai™ MT-1000 Endoscopic Surgical Robot е изключително щадяща за пациента. Операции, които нормално биват извършени по класическия отворен метод, с голям разрез,
голяма тъканна травма и голяма кръвозагуба, сега ще бъдат извършвани през 4 минимални отвора (от 8 мм) в коремната кухина и в ретроперитонеалното
пространство. Това намалява риска от усложнения и води до редица предимства за пациента като по-малка травматичност, минимален риск от кръвозагуба, намалена следоперативна болка, по-бързо възстановяване, скъсен болничен престой от 3-5 дни, по-добри козметични резултати и др.
Новият 3D Videoscope дава ярко, естествено 3D изображение с до 100° панорама във всички посоки, като 3D образът може да бъде увеличен до 70 пъти. Чрез пространствена дълбочина 3D камерата възпроизвежда реалистично и детайлно образа, който наподобява до голяма степен действителната анатомия на най-малките кръвоносни съдове, структури и нерви, и прави лапароскопската техника максимално сигурна и точна.
Оптичната система на робота позволява по време на операция да се използва инфрачервена светлина, която маркира ясно разпространението на туморните клетки, а също позволява и добавена 3D реалност, в която консилиум от други хирурзи да маркира участък, който трябва да бъде опериран или предпазен по време на интервенцията.
Новата роботизирана система притежава възможност за съвременна телехирургия, което означава, че специалистите могат посредством 5G сигнал да оперират със същия апарат пациент в друг град или държава.
За разлика от лапароскопската хирургия, при която инструментите са прави или с възможност да се въртят по една ос и в една равнина, при роботизираната хирургична система инструментите имат способността да се движат във всички оси и всички равнини на пространството, напълно копирайки движението на човешката ръка, но в микроскопичен мащаб. Със специалните инструменти артикулациятае изцялоусъвършенствана, а с увеличението на движенията при дисекция, захващане и съшиване, се осъществява по-директен и подобрен контрол на тъканите по време на хирургичната интервенция.
Предстои обучение и сертифициране на лекари и медицински сестри от урологичната и двете хирургични клиники на болницата за работа с новата роботизирана хирургична система. Това дава възможност за достъп на пациентите в УМБАЛ „Александровска“ до роботизирана хирургия по клинична пътека.
Първата операция с новото оборудване ще бъде извършена днес на пациент с онкологично заболяване на дебелото черво.
Коментари