Последните дни световните медии не престават да коментират откритието на проф. Стив Хорват, което хвърля светлина върху въпроса защо различни части от тялото ни остаряват различно и как бихме могли да спрем процеса на стареене.
Резултатите от научната работа на проф. Хорват са публикувани на genomebiology.com и могат да предложат ценна информация за рака и опитите със стволови клетки. Там става дума за биологичния часовник, закодиран в човешкия геном и за възможността процесът на стареене не само да бъде спрян, но дори и да се върне на нулата. Нещо като във филма с Брад Пит, в който героят с годините ставаше все по-млад, докато накрая се превърна в пеленаче и изчезна.
За да достигне до тези изводи, професорът анализирал 8 хиляди образци, взети от 51 типа тъкани и клетки. Той успява да изясни, че здравата тъкан на женските гърди е по-възрастна от останалите с няколко години. Ако представителката на слабия пол има онкологично заболяване, то тъканите около тумора са по-стари от тези в другите органи с цели 12 години. А що се отнася до тъканите, поразени от рак, тяхната възраст е средно с 36 години по-стара от здравите тъкани в тялото.
Подробности за откритието могат да се прочетат в чудесния превод от El Mundo във www.temadaily.bg, както и от многобройните телевизионни и радио интервюта на Стив Хорват в SNN, BBC, в излъчвания от студията в Бразилия, Южна Африка, Австралия и цяла Европа. Телефонът на Стив е обявен в неговия уеб сайт, така че специалистите и пресата имат достъп до него, а и той самият е постоянно в офиса и лабораторията и дава кратки изявления, ама наистина много кратки и делови. От официалната му страница в UCLA става ясно, че има две докторски степени, едната от които от Харвард, че се занимава генетика на човека и биостатистика, че е професор в Калифорнийския университет в Лос Анжелес, както и научните му интереси.
Обаче никъде до сега не се разбра, че този отдаден на науката млад човек е силно и интимно свързан с България.
Стив е роден във Франкфурт, завършва Техническия университет в Берлин, след което продължава обучението си в САЩ. След аспирантурата в Харвард започва работа в Лос Анжелес, където се запознава с Лора Багрянова, която пък по това време прави аспирантура по музика в USC - Univercity of Southern California и спешно й трябва някой, с който да упражнява немския си за предстоящия изпит. Скоро лингвистиката става семейно хоби, а Стив - български зет.
С дъщеричката Лили идват често в България, която Стив много обича. В дома им се пази библията на поп Грую, който е прадядо на Лора. Поп Грую е свещеникът, осветил и благословил Априлското въстание в Оборище. Бащата на Стив е унгарец, затова Лора няма проблеми със семейното меню - професорът яде всичко по нашенски - с люти чушки, сирене, чубрица и винце. Стив има брат близнак - Маркус, който също е завършил Харвард и работи като психиатър в Лос Анжелес. В дома им се говори на английски, немски и български, а повечето им семейни приятели са българи. Хобитата на проф. Хорват са антични мебели и артифакти от ерата на неолита - паници, чаши, статуетки - отпреди шест-седем хиляди години. Това не е случайно. Новата каменна ера е периодът, в който човечеството израства интелектуално, а това е свързано с мозъка, с начина на мислене и на живот. Любимият му исторически период обаче е ранната готика. Той би могъл да бъде професор и по история на изкуството, ако съдя по книгите му в тази област. С Лора обичат да пътуват и да вървят из природата, но най-голямото хоби на Стив е работата му.
За учудване ли е?
Коментари