Топ хирургът от една от водещите болнични вериги в Турция – „Медикана“ проф. д-р Музафер Сарияр ще преглежда в София български пациенти с бъбречна недостатъчност. С него на 11 ноември пристига и нефрологът д-р Мурат Гюней, който извършва проследяването на пациентите след бъбречна трансплантация.
Двамата водещи специалисти идват по покана на Здравен информационен център „Медикъл Караджъ“ в рамките на инициативата им да предоставят достъп на българските пациенти до най-съвременните методи в медицината, като си партнират с едни от най-добрите лечебни заведения и специалисти от цял свят във всяка медицинска област.
Проф. д-р Музафер Сарияр е хирург с над 30-годишен опит в бъбречните трансплантации, който е основал три центъра за присаждане на органи в три различни болници. Извършил е над 1500 трансплантации с успеваемост 98,5% при проследяване година след операцията - една от най-високите в цял свят.
Трансплантацията на бъбрек е най-добрата възможност за лечение при пациенти с хронична бъбречна недостатъчност, при които органите не са в състояние да изпълняват функциите си. За тях хемодиализата е животоспасяваща, но нито една машина не може да замести естествения орган. Хемодиализата се прави три дни в седмицата за по 4 часа, докато човешкият орган работи непрекъснато 24 часа в денонощието. При липсата му в здравите органи се натрупват токсини, които увреждат тъканите и влошават качеството на живот. При присаждане на нов орган тези неблагоприятни ефекти липсват, а продължителността на живота се удължава.
В съседна Турция са изчислили, че в сравнение с диализата, трансплантациите са икономически по-изгодни в дългосрочен план и повишават несравнимо качеството на живот. Затова държавата и лечебните заведения инвестират в развитие на този клон от медицината. В момента в южната ни съседка се извършват над 3000 бъбречни трансплантации годишно, като около 80 на сто от тях са от жив донор, който задължително е роднина на пациента. За разлика от България, в Турция са разрешени и т. нар. „кръстосани“ трансплантации. При тях пациентът има роднина, който е съгласен да дари орган, но между тях няма съвместимост по медицински показатели. В такъв случай органите се „кръстосват“ с друго семейство донор-реципиент, които имат същия проблем.
Българските пациенти ще могат да се консултират с хирурга проф. д-р Музафер Сарияр и нефролога д-р Мурат Гюней на място в София, на 11 и 12 ноември. За целта трябва да се запишат предварително на телефоните на „Медикъл Караджъ“ - 0895 770 869 или 0879 977 401.
Коментари