Британски учени от Университета в Портсмут, Университета в Борнмът и Университетските болници Дорсет (UHD) за първи път са изследвали мозъчните промени, когато тялото е потопено в леденостудена вода, за да открият причината за бодрост след вземане на студен душ или плуване в ледена дупка. Резултатите от изследването им са описани в списание Biology.
Изследователите са използвали функционални ЯМР данни от 33 участници, които преди това са се къпали в студена вода при 20 градуса по Целзий за около пет минути. Докато се къпят, субектите също били сканирани с ЕКГ и дихателна апаратура за измерване на физиологичните реакции.
След това информацията била анализирана, за да се идентифицират промени в определени области на мозъка, отговорни за обработката на емоциите.
Авторите открили ефекти при доброволци след потапяне, като треперене и тежко дишане. На свой ред изследването на ЯМР разкрило, че мозъкът възстановява вътрешните връзки, за да помогне на тялото да се справи с шока.
Регистрирани били големи промени във връзките между медиалния префронтален и париетален кортекс. Именно тези области на мозъка контролират емоциите и ви помагат да останете бдителни и да вземате решения.
Това обяснява защо участниците се чувстват по-будни, енергични, настроението им се подобрява и благосъстоянието им се подобрява, коментират учените.
Екипът планира да използва констатациите в бъдещи изследвания, насочени към изучаване на взаимодействието между части от мозъка и тяхната роля при хора с психични разстройства.
Коментари