Честият стрес, лошото настроение, злобата и раздразнителността влияят негативно на мозъчната дейност, отговаряща за паметта, когнитивната функция, ефективността на работата и креативността, твърдят канадски учени. И една от главните причини според тях е, че вътрешното напрежение у хората блокира от идеята за намиране на решение на пресилени проблеми.
При това учените подчертават, че доброто настроение не винаги означава и добра работоспособност. Това потвърждават резултатите от изследвания на експерти от Торонто, според които доброто настроение повишава работоспособността на човек да генерира оригинални и креативни идеи. Учените добавят към това и, че доброто настроение на човек значително по-леко променя хода на мислите и му помага да се откъсне от всичко останало. Докато с еднообразната и монотонна работа по-добре се справят хората, притежаващи спокоен и дори доста мрачен характер.
Днес съществуват множество методи за борба със стреса и депресията: и медикаментозни лечения, и различен род психотерапии или салонни услуги. А някои специалисти смятат за един от най-ефективните и бързи начини за смъкване на стреса честото миене на ръцете или изяждането на нещо вкусно, което ще повдигне настроението.
Второто май вече всички го знаем.
Коментари