Видеоигрите могат да помогнат на възрастните хора да съхранят паметта, скоростта на реакциите, съсредоточеността и способността към пространствено възприемане – тоест всички умствени показатели, които неизбежно угасват с възрастта.
Беше сложно да си представим досега достолепен възрастен човек с приставка за видеоигри, съсредоточено да се занимава с избиването на чудовища или на лошите герои, или пък да “командва” военни боеве. В близко бъдеще обаче това съвсем няма да изглежда странно, тъй като американските учени са открили полезните свойства на видеоигрите: те препятстват отслабването на умствената дейност, настъпваща в старостта! Виртуалните забавления тренират паметта, скоростта на реакциите и много други качества, изчезващи с възрастта, смята доцентът по психология от университета в Северна Каролина Джейсън Олейр. 
Някои видеоигри могат да развиват дори физически навици, като например играта на боулинг, където играчите държат тежкото кълбо, изпълнявайки с ръката движения, имитиращи изхвърляне. В един от домовете за престарели хора във Флорида било проведено изследване, доказващо че тази игра влияе благоприятно на честотата на съкращенията на сърдечния мускул при 60-, 70- и 80-годишни хора (подобрението било с 40%).
През 2008 година било проведено още едно изследване, при което 40 души на възраст от 60 до 80 години играли в стратегия “Подем на нацията” (Rise of Nations) в режим на реално време. По думите на професора по неврология и психология от университета в Илинойс Арт Крамър, при тези, които печелили в течение на 24 часа за 8 седмици изследвания, чувстлително се увеличили паметта, логиката и способността към познание в сравнение с другите, които не са играли минимум 2 години. Подобрили се също така и навиците за планиране, координация и работоспособност в условията на неопределеност, както и способността да решават едновременно няколко задачи. По мнението на проф. Крамър за разлика от реалния живот, на възрастните им се налага във видеоигрите да ползват постоянно дадени умения и навици, което не им позволява лесно да угаснат. 
Учените планират да оценят влиянието и на такива игри като Boom Blox и World of Warcraft за подобряване умствената дейност чрез постоянна концентрация на вниманието, изучаване на новото и социално взеимодействие един с друг по време на играта.
Те обаче бързат да предупредят възрастните хора да не се увличат прекалено, отбелязвайки, че видеоигрите не са единственото средство за подържане на ясен ум. Съществуват и други полезни занимания, като разходките с колело и изучаването на чужди езици например.