Въпреки че е доказано, че редовните упражнения могат да помогнат за намаляване на високото кръвно налягане, досега всички препоръки бяха фокусирани върху броя тренировки на седмица. За пръв път експерти от Европейската асоциация за превантивна кардиология и Съвета по хипертония на Европейското кардиологично дружество разкриха кои упражнения са най-ефективни в зависимост от текущите показания на кръвното налягане. Документът със становището им е публикуван в European Journal of Preventive Cardiology.

Вижте препоръките.

За хората с тежка хипертония (показателите на кръвното налягане са стабилни на 140/90 милиметра живак и повече), аеробните упражнения са най-подходящи - ходене, бягане, плуване, колоездене. Както обяснява един от авторите на експертното становище, швейцарският професор Хенер Хансен от Университета в Базел, всяко аеробно упражнение при хипертония е дори по-ефективно по отношение на понижаване на кръвното налягане, отколкото единична доза антихипертензивно лекарство.

Тези, чиито показатели за кръвно са на горната граница на нормата (130-139 / 85-89 милиметра живачен стълб), трябва да дадат приоритет на упражненията за динамично съпротивление. Говорим за силови тренировки, в които са включени поне шест големи мускулни групи, чието свиване привежда тялото в движение - например вдигане на тежести, клякане, лицеви опори.

За хората с нормално кръвно, но с повишен риск от хипертония, най-полезни са изометричните (статични) силови тренировки. Такива упражнения осигуряват натоварване на мускулите, като същевременно се поддържа неподвижност на тялото. Пример за такива са упражненията с ластик.

За да има полза, всички видове физическа активност трябва да бъдат редовни, подчертава професор Хансен. Ефектите на понижаване на налягането от повечето видове упражнения, както и лекарствата, продължават около един ден, така че се опитайте да останете физически активни ежедневно, съветва той.