Белгийски експерти от Центъра за изследване на възпалението и Университета в Хаселт и немските им колеги от Центъра за молекулярна медицина Макс Делбрюк в Берлин установиха отрицателното въздействие на излишната сол в диетата върху имунната система. Резултатите от работата им са описани в списанието Cell Metabolism.

Известно е, че хората, които са прекомерно пристрастени към солта, имат повишена вероятност от развитие на сърдечно-съдови заболявания. В новото проучване обаче, учените се фокусират върху други рискове от популярната хранителна добавка.

Проучването разглежда регулаторните Т клетки (Treg), които са важна част от имунната система. Тези тела спомагат за поддържането на баланс между нормалната телесна функция и прекомерното възпаление.

Учените смятат, че промените в работата на Treg са свързани с развитието на автоимунни заболявания, като множествена склероза. Предишни наблюдения показват, че излишъкът от натрий може да попречи на функцията на Т клетките, причинявайки автоимунен фенотип. Обаче как точно солта влияе на имунните тела не беше известно.

Резултатите от новото изследване показали, че натрият нарушава работата на Treg, променяйки клетъчния метаболизъм, като блокира производството на енергия от митохондриите. Това е този механизъм, който води до промени в генната експресия, които в крайна сметка причиняват автоимунни състояния.

Дори краткосрочното влошаване на митохондриалната функция е имало дългосрочни последици за работата на Т-клетките в различни експериментални модели.

Заключението на авторите е, че натрият може да бъде фактор за дисфункция на Treg, причинявайки заболяване. Но са необходими допълнителни изследвания, за да се потвърди това.

Важно е да се знае още, че Т-клетките играят роля при рак и сърдечно-съдови заболявания, така че по-нататъшното изследване на предизвиканите от натрия ефекти може да предложи нови възможности за промяна на функцията на имунния организъм при различни състояния, коментират учените.