Натриевият бикарбонат е в състояние да промени визуалните сигнали, генерирани от пръчиците и конусите - фоторецепторите, реагиращи на светлината, установили учени от Харвардското медицинско училище и университета Салус. Молекулата цГМФ в пръчиците и конусите свързва поглъщането на фотоните с електрическа активност с рецепторите, пише Zee News.
При светлината цГМФ се разрушава и йонните канали се затварят. Положително заредените йони на натрия напускат пръчиците и колбичките. Вследствие това потенциалът на мембраната става отрицателен заради случващата се хиперполяризация. Натриевият бикарбонат въздейства пряко на фермента, наречен гуанилатциклаза, синтезиращ цГМФ.
Содата за хляб ограничава величината на фотонната реакция и ускорява възстановяването й, обясняват специалистите. В резултат на това чувствителността съм светлина намалява, а способността за проследяване на движещите се обекти се увеличава. При някои генетични дефекти нивото на цГМФ в пръчиците и колбичките достига аномално високи показатели. Фоторецепторите се разрушават, след което не бива да бъдат възстановявани.
Изследователите планират да изяснят възможно ли е с помощта на сода за хляб да се подобри зрението и да се справят с различни нарушения.
Коментари