Слънчевата светлина стимулира отделянето на „хормона на глада“ грелин от мастните клетки на кожата, като този ефект се наблюдава само при мъжете. Това откритие е направено от учени от университета в Тел Авив (Израел), чиято статия е публикувана в списанието Nature Metabolism.

Професорът по молекулярна генетика и биохимия Кармит Леви и нейните колеги, провеждайки експерименти върху мишки, обърнали внимание на факта, че под въздействието на ултравиолетовото лъчение мъжките, но не женските, започнали да търсят храна значително по-интензивно, да ядат много повече и да наддават тегло.

В същото време в кръвта на мъжете се повишавало нивото на хормона грелин, който отговаря за чувството на глад и апетита.

Изследователите са открили, че грелинът се секретира от мастните клетки (адипоцити) в кожните тъкани. Това се случва в резултат на увреждане на ДНК на адипоцитите от ултравиолетово лъчение.

При жените този ефект не се наблюдава, тъй като женските полови хормони естрогени блокират освобождаването на грелин от адипоцитите.

Лабораторни експерименти върху мъжка кожна тъкан потвърдили, че след пет дни излагане на ултравиолетова светлина нивата на грелин наистина се повишават в нея. Учените провели и експеримент с участието на доброволци от двата пола, които прекарали 25 минути на открито слънце в средата на безоблачен ден.

В кръвта на мъжете се повишавала концентрацията на грелин, но не и в кръвта на жените.

За да потвърдят категорично наличието на такъв ефект в реалния живот, Леви и нейните колеги анализирали резултатите от проучване, в което участвали около 3000 израелци, които записвали подробно всичко, което ядат всеки ден в продължение на една година.

Оказало се, че мъжете, за разлика от жените, между март и септември приемали около 300 калории повече на ден с храната, отколкото през останалата част от годината, което може да е достатъчно за наддаване на тегло.