Магнезият участва в различни ензимни реакции, включително производство на енергия, синтез на липиди и протеини, провеждане на нервни импулси, мускулна контракция и релаксация и образуване на кости. Интересното е, че магнезият работи в тандем с калция, доставяйки го на костите, следователно при липса на магнезий се открива и калциев дефицит, костите губят своята еластичност и стават крехки.
Магнезият е необходим за сърдечно-съдовата система, тъй като помага за отпускане на стените на кръвоносните съдове, като по този начин понижава кръвното налягане. И тъй като магнезият действа като лек вазодилататор, той подобрява чревната подвижност и перисталтиката, отделянето на жлъчката и отстраняването на излишния холестерол.
Що се отнася до емоционалния аспект, липсата на магнезий води до раздразнителност, тревожност и лошо настроение, проблеми с концентрацията и вниманието, затруднено възприемане на нова информация.
Проучване на американски учени, публикувано в California Agriculture, предполага, че хората с висок индекс на телесна маса са по-склонни да имат дефицит на магнезий. Микроелементът регулира нивата на кръвната захар, играейки сериозна роля в превенцията на диабета.
60% от магнезия е в костите, около 27% в мускулите, останалото се разпределя в кръвта и тъканите.
Симптоми на магнезиев дефицит
Мускулни крампи, изтръпване на краката, световъртеж, постоянно мускулно напрежение, слабост, намалена концентрация, чупливи нокти, косопад. Ако тези проблеми са ви познати, може би си струва да си направите кръвен тест за магнезий.
Липсата на калий, калций или магнезий пречи на мускулите да се отпуснат. И това води до крампи на прасците, особено често жените изпитват това по време на бременност. За да избегнете спазми, е необходимо да поддържате магнезия в тялото на правилното ниво - това ще предотврати прекомерния приток на калций в мускулните и нервните клетки, намалявайки напрежението им. По време на бременността магнезият участва във формирането на плацентата и нервната система на нероденото бебе и в същото време повишава устойчивостта на майката към стрес.
Магнезий в диетата
За да се поддържа нивото на магнезий в организма на правилното ниво, достатъчно е да се въведат в диетата храни с високо съдържание на магнезий. Например пшенични трици (611 мг магнезий на 100 г), тиквени семки (534 мг на 100 г), сусам (351 мг), както и бадеми (304 мг), кашу (270 мг). Магнезий има и в овесени ядки, спанак, ориз, боб, кокоши яйца и дори банани. Сред зеленчуците богати на магнезий са авокадо, пресен зелен грах, цвекло, броколи, карфиол, моркови, целина и аспержи. Абсолютен шампион по съдържание на този микроелемент са кафявите водорасли - в 100 г съдържат до 900 микрограма магнезий!
При високо ниво на стрес, при интензивен физически и психически стрес, необходимостта от магнезий във всяка възраст се увеличава значително. И поради нарушения във функционирането на стомашно-чревния тракт, тялото може да не абсорбира напълно магнезия от растителни храни. В този случай е важно да се поддържа нивото на магнезий с помощта на витаминно-минерални комплекси, например в течна форма - тониците са добра алтернатива на скучните капсули и таблетки. Със здравословна смес от концентрати на плодови сокове, водни растителни екстракти и мед, магнезият в течна форма се абсорбира и усвоява по-бързо.
От колко магнезий дневно се нуждаят жените
За бременни жени дневната доза магнезий е 350-400 мг.
За момичета от 14 до 18 години - 360 мг
За жени от 19 до 30 години - 310 мг
За жени над 31 г. - 320 мг
Дефицитът на микроелементи започваме да усещаме промени с в тялото и в нашето благосъстояние, виждаме промени във външния вид. Трябва да получаваме повече микроелементи и когато става въпрос за моменти, изискващи много физически или психически стрес, по време на възстановяване от заболяване и по време на бременност. Важно е да се следят нивата на желязо, цинк, калий, омега-3, калций и магнезий, витамини B, D, C, A, E.
Коментари