Сочни, сладки, леденостудени, със сирене или (защо не!) с мастика, те са любимият августовски плод. Но не само заради вкуса. Защото динята е чудесен лечител!
Известно е, че дините съдържат 90% вода. Тъкмо затова са най-желаната диета в края на лятото, която не само вталява фигурата, но и промива токсините и шлаките от организма. И не на последно място е това, че сочният червен плод е източник на много витамини и микроелементи.
Сърцевината на динята е богата на витамините от група В (които помагат за добрата работа на нервната система и предпазват от появата на пърхот и акне), витамин С (укрепващ имунитета и предпазващ от ранното стареене), витамин РР (който смъква умората, укрепва съня и подобрява настроението), фолиева киселина (незаменима за бременните и кърмачките, както и за всички, които искат да подобрят паметта и повишат умствените си способности).
Динята е и истинска съкровищница на микроелементи. Тя съдържа такива незаменими вещества като желязо, фосфор и калций. Най-много от всички обаче е магнезият. Тъкмо той извежда от организма излишния холестерол, прави мускулите по-стегнати, а кожата – еластична, стабилизира кръвното налягане, нормализира работата на черния дроб и бъбреците. За да осигурите на организма си дневната дажба магнезий, достатъчно е да изядете само 150 г диня.
Друг полезен микроелемент, с който е наситена сърцевината на динята, е калият, без който е невъзможна работата на сърдечно-съдовата система. Той, разбира се, се съдържа и в други плодове, като бананите например. Изобилието на вода в динята обаче, помага той да бъде усвоен много по-добре.
Благодарение на своя уникален състав, динята може да се използва в качеството на лечебно средство. Лекарите препоръчват да включите по-голямо количество от плода в менюто на страдащите от бъбречни и чернодробни заболявания, атеросклероза, хипертония, стомашни проблеми. И тъй като динята е естествен диуретик, който извежда токсините от тялото, много важно е на нея да наблягат най-вече хората, които работят във вредни производства или пък такива, които са попрекалили с алкохола.
Динята увеличава либидото. Как? В сърцевината на плода има цитрулин – вещество, което разширява кръвоносните съдове и действа подобно на препаратите срещу ериктилна дисфункция.
Динята съдържа още и аминокиселината аргинин, която подобрява сърдечната дейност и повишава имунитета.
Противопоказания плодът няма. Но хората с остри заболявания на бъбреците и на сърдечно-съдовата система е препоръчително да не изяждат повече от две-три парчета диня.

Как да избираме диня

По правило зрелите дини са достатъчно големи и при това сравнително леки за своя размер.
Колкото по-голяма е разликата между светлите и тъмните райета на „дрехата”, толкова по-вероятно е, че тя е червена и сладка.
Познавачите различавали зрялата диня от зелената чрез почукване и притискане. Колкото по-звънлив е звукът и по-силно пращенето, толкова по-вкусна ще е динята.
Зрелите дини обикновено имат жълто петно там, където кората й се е опирала на земята, преди да откъснат плода. При недозрелите това петно е бяло.

Любопитно


В някои високопланински райони например, като калифорнийския хребет Сиера Невада през лятото може да видите „динен сняг”. Той е с розов цвят и с мирис и вкус на диня. Този феномен идва от присъствието на водорасли в снега, които съдържат червен пигмент, придаващ на снега характерния аромат и цвят на диня.

Рецепти с диня

Кората
Сухите и свежи кори на динята могат да се използват като диуретик във вид на отвара (1:10) по половин чаша 3-4 пъти дневно.
Сърцевината
Разтоварващи дни с диня се правят, като ядете до 1,5 кг диня дневно без нищо друго.
Това е прекрасно средство да смъкнете килограми.
Семките
Счукани в хаван динени семки се употребяват против глисти.