На празник обичаме на трапезата да има обилие. И на първо място наблягаме на месото. Особено когато става дума за новогодишната трапеза, идваща веднага след Коледния пост. Който все повече от нас спазват не само от благоприличие, но и с вярата, че това е най-добрият начин да пречистят организма си. От пържолите, през сърмичките и пилешките котлети, до сухите мезета – всичко това е заредено в хладилника и чака настъпването на предпразничната суетня в кухнята.
Знаем ли обаче как да ги приготвим, за да са не само вкусни, но и полезни? А умеем ли да ги съчетаваме с правилното питие?
Едва ли всеки може да даде положителен отговор. Ето защо ние сме ви подготвили най-важните съвети.
1. Месните продукти, приготвени при ниски температури - колбаси тип пиперони и сушено месо от типа на пастърмата и прошутото, са продукти, при които въздействието на канцерогените върху организма е най-безопасно. Ако, разбира се, производителите си вършат добросъвестно работата, като спазват технологията на изработване на съответните месни изделия, а не ги обогатяват щедро с консерванти и подправки, които да подобрят вкуса им.
2. Ако не можете да устоите на съблазънта да сервирате вкусно пиле на грил, то поне не яжте кожата. Въпреки че за много хора (и справедливо!) това е най-вкусната част от него. Тъкмо в кожата на пилето обаче са натрупани най-много вредни мазнини, там се крият най-голяма част от канцерогените.
3. Старайте се да изядете пилето в деня на покупката и да не го затопляте повторно. Всяко следващо въздействие на високите температури увеличава концентрацията на хетероцикличните амини в месото. Това се отнася до всички месни продукти. Дори печеното или варено месо е по-добре да се претопля само веднъж, съветва руският диетолог Светлана Бережная.
4. Диетолозите съветват още да ядене месото на грил гарнирано с домати, броколи или зелен фасул, а може и с мъничко чесън, тъй като всички тези продукти са богати на влакнини, които помагат за неутрализиране действието на вредните вещества и ги извеждат по-бързо от организма.
5. Картофите обаче – напротив, затрудняват храносмилането и забавят извеждането на токсините. С картофи е най-добре да гарнирате рибата, а месото – със зеленчуци или с ориз (най-добре кафяв, който съдържа повече фибри и подобрява храносмилането).
6. Не пийте с месните блюда сладки напитки, като газирано или сокове. Това засилва натоварването на задстомашната жлеза и може да доведе до газове и подуване на стомаха.
7. Идеалните напитки за месо са:
Алкохолни
Към говеждото – сухо червено вино;
към кокошката – бяло вино или сухо шампанско;
към овнешкото – коняк, силни ароматни настойки;
към еленовото месо – водка;
към патицата – уиски или бренди;
към свинското – качествена бира.
Безалкохолни
Най-подходящи са зеленият чай, черният чай с лимон и всеки топъл кисел сок.
Не е полезно да пиете с месото студени напитки, тъй като те забавят процесите на храносмилане и могат да засилят неприятния привкус на мазнините в месните блюда.
Също талкова вредно е да пиете кафе непосредствено с или след месото, тъй като то притъпява вкуса и затруднява работата на черния дроб и на жлъчния мехур.
Седем съвета за полезно приготвяне на месните храни
Добави коментар
‹
›
Коментари