Свръх безопасни за пациента техники за отпушване на артерии показаха в Токуда болница световни кардиолози по време на Третия европейски форум за ретроградна реваскуларизация при хронични коронарни запушвания, който започна днес. Най-новите методи и много по-безопасни за лечение при тежки запушвания на коронарните съдове са темата на първото по рода си международно кардиологично събитие от такъв мащаб в България.
Европейската среща по темите на ретроградните реваскуларизации при хронични тотални коронарни оклузии, събра на едно място световноизвестни интервенционални кардиолози от 15 различни страни. Домакин на срещата е д-р Валери Гелев, началник на отделението по Кардиология на японската болница.
Авангардни подходи за възстановяване на кръвообращението при напълно запушени артерии чрез т.нар. "ретрограден" достъп или с други думи през задната страна на съда бяха показани на живо от светилата в медицината. Този вид процедура е изключително сложна, но сигурността за пациента при нея е много по-висока и затова все по-широко ще навлиза у нас.
Интервенционалните процедури отдавна се използват като възможност за лечението на тотални запушвания на коронарните съдове, но по стандартния антеграден метод за достъп, т.е. навлизане в съда от предната му страна, успехът е около 70%. В сравнение с обичайните процедури, когато запушванията не са тотални, успехът е над 90%.
Значимостта на ретроградния метод е голяма, тъй като тоталните оклузии засягат голям брой пациенти. Консервативното медикаментозно лечение или хирургичното – чрез байпас на запушванията, има по-малка успеваемост и шансовете за повторно запушване са по-големи, категорични са специалистите по интервенционална кардиология.
При ретроградния метод доказано се подобрява симптоматиката и се намалява значително възможността от повторни запушвания, каза проф. проф. Джорд Сиянос от Гърция, който е и главен консултант на Кардиологията в Токуда.
Изводът на лекарите, базиран на медицинските регистри на пациенти с тотални оклузии от Европа е, че благоприятната прогноза за пациента се подобрява.
Престижното събитие, което продължава и утре с още 6 случая на живо. Заедно с д-р Гелев в ангиографската зала ще влязат проф. Ямане от Япония, проф. Джералд Вернер от Германия, проф. Алфредо Галаси от Универистетската болница в Катаня, проф. Джорд Сиянос, д-р Александър Аврам от Франция и други.
Коментари