Първата по рода си академия по ортопедия ще бъде създадена във високотехнологичните болници „Сърце и Мозък“ в Плевен и Бургас – това обяви преди дни проф. Аспарух Аспарухов, началник на клиниката по ортопедия. Инициативата е резултат от отличното сътрудничество на специалистите от „Сърце и Мозък“ със световнопризнати лекари в областта на ортопедичната хирургия като проф. Хайнц Рьотингер – пионер в областта на минимално инвазивната артропластика на тазобедрени и коленни стави, и д-р Щефен Хауг –международен консултант по спинална минимално инвазивна хирургия и патология на дегенеративния гръбнак. Към тях ще се присъединят и проф. д-р Ник Шпиндлер от Германия, водещ специалист в областта на пластичната хирургия при тежки травматични случаи, и проф. д-р Оливер Марин-Пеня от Испания – вицепрезидент на Европейската асоциация по хирургия на тазобедрената става и таза.

Първият голям научен форум, който организира академията, ще бъде през месец април на тема „Навигационно протезиране на колянната става“. Събитието ще събере в Плевен ортопеди от цялата страна, като са предвидени научни сесии и операции, излъчвани в реално време. До края на годината са планирани още два симпозиума, свързани с ревизия на усложнения след протезиране на тазобедрени стави и протезиране на раменни стави с т.нар. Reverse-протеза.

Основната ни цел е обучение на младите лекари, не само от нашите болници, но и от цялата страна. Започваме с минимално инвазивната хирургия, артропластиката и ендоскопската хирургия, за да стигнем до ревизионната артропластика с усложнения след инфекции, казва проф. Аспарухов. Постигнали сме много – изградили сме изключителен екип от професионалисти, разполагаме с високотехнологично оборудване и прилагаме най-модерните световни стандарти в областта на ендопротезирането и ревизионната ортопедична практика. Време е да надграждаме – да внедряваме още нови световни техники, допълва той.

Желанието ни е да предадем опита и знанията си на мотивираните за развитие и усъвършенстване млади ортопеди в Плевен и Бургас. За мен е удоволствие да оперирам заедно с тях и съм горд, че мога да обучавам новото българско поколение медици, сподела проф. Рьотингер.

Всеки месец съм в Плевен, за да обучавам младите лекари специално в диагностиката и лечението на дегенеративния гръбнак и срещам изключителен интерес. Това ме вдъхновява. Подготвяме курс за български специалисти по минимално инвазивна и пластична хирургия на ръката в клиниката ни в Германия, каза д-р Хауг.

На снимката: (от ляво надясно) д-р Йордан Вълешков, д-р Щефен Хауг, проф. д-р Аспарух Аспарухов, проф. д-р Хайнц Рьотингер, д-р Георги Димитров.