По човешките ръце обитават повече опасни бактерии, отколкото по перилата на ескалаторите, пейките в търговските центрове и в парковете, детските играчки, показало изследване на учени от университета в Аризона. Независимо от това само един на осем души редовно мие ръцете си преди хранене, пише The Daily Mail.
Учените изследвали лабораторно 25 образци, взети от повърхностите на столове, пейки, перила на ескалатори, плотове на барове и детски играчки. Колкото и изненадващо е, по тях те много рядко откривали опасни бактерии, включително и стафилококи, E.coli или ентеробактерии.
Обикновено концентрацията на патогени не превишавала 10 единици на квадратен сантиметър. В най-лошия случай - каквито са пейките в парка, те достигали до 33 000 единици. Докато средностатистическият човек носел на ръцете си над 10 милиона бактерии, установили учените. Аналогични показатели на бактериална замърсеност има по кухненските гъби.
Друго изследване пък доказало, че 92% от хората избягват мръсните маси и столове. Което значи, че те са загрижени за здравето си. Но все едно само 13% никога не садят на масата, без да са си измили ръцете.
Преди две години британски учени открили у 26% от хората бактерии, съдържащи се във фекалиите. Ако хората просто редовно мият ръцете си, това би спасило повече от милион живота годишно, които отнемат диариите и всякакви стомашни инфекции, както и ще предотврати респираторните инфекции.
Проблемът е в това, че хората често пипат лицето си с ръце, смятат учените. А това е най-прекият път за попадане на патогените в организма, поясняват те. Външната мръсотия не говори за реалното съдържание на опасни бактерии.
Друг експеримент бил проведен от британски учени сред 234 души. След анализ на дланите им учените открили при 56 от тях висока концентрация на опасни бактерии, която често превишавала четирикратно т.н. високо ниво.
Що се отнася до личните вещи, то на един ръчен часовник примерно учените открили почти шест пъти повече бактерии, отколкото предполага т.н. приемливо нито.
Ако хората си мият ръцете със сапун в продължение на 30 секунди, то сапунът би намалил нивото на замърсяване с 10 пъти, уверяват учените. Само че повечето хора или въобще не използват сапун, или смятат, че 15 секунди миене са напълно достатъчни.
Четвърт от участниците в експеримента признали примерно, че никога или много рядко мият ръцете си след издухване на носа. 27% пък не правили това дори след пътуване с обществения транспорт.
Съблюдаването на прости хигиенни правила може да защити човек от устойчив стафилокок, норовируси, кампилобактерии.
Такива бактерии живеят по човешките ръце в продължение на няколко часа. В условия на високи температури тяхната преживаемост се увеличава. Ръцете на средностатистическия офисен работник например контактуват с 10 милиона бактерии дневно. Най-често това са E.coli, причиняващи натравяния, както и вирусите на простудата и на грипа.
Всичко това прави наложително доброто миене на ръцете винаги, когато сме били в досег с опасни предмети.
Коментари