Когато чувствате силна непреодолима болка, най доброто спасение са … псувните. Твърдят го не кои да е, а немски учени от Килския университет, които даказват това научно.
Учените доказали изключителния аналгетичен ефект, произведен от псувните (ругатни на нецензурен език). Този ефект е забележим най-вече при хората, които рядко използват такъв речник в ежедневието. Според учените ефектът от ругатните и проклятията, произнесени по време на остра болка, се дължи на факта, че в момента на изричането им човек изпитва мощна емоционална възбуда. Това предизвиква специална физиологична реакция на стрес и човек се чувства по-силен, по-агресивен и по-малко уязвим. Или обяснено по-просто, псувнята разсейва болката.
В експеримента на учените, в който е анализиран ефектът на най-популярната английска нецензурна дума "fuck", участвали 92 доброволци и от двата пола. Те трябвало да заменят псувнята с две алтернативи (измислени думи) – „fouch" и „twizpipe". Тези думи, според учените, са били сравними по емоционален отговор на „fuck".
Доброволците трябвало да поставят ръцете си в ледена вода и ги задържат възможно най-дълго. В същото време на всеки три секунди се изисквало да произнасят в произволен ред „fuck", „fouch", „twizpipe" или някоя неутрална дума.
Оказало се, че само истинската ругатня притъпява болката. Произнасянето на думата „fuck" повишавало прага на болката на участниците с 32%, а толерантността им към болката се увеличила с 33%. Докато измислените ругатни не са дали аналгетичен ефект.
Вероятно откакто разпознаваме тези думи в детството, формираният обусловен рефлекс, свързан с отвращение и силно емоционално вълнение, играе роля и тук, се казва в доклада на експертите. Обстоятелствата, при които за първи път сме се сблъскали с тях, влияят на начина, по който проклятията действат, коментират учените.
Коментари