Противно на общоприетото схващане, не само тези, които не могат да плуват, се удавят. Много често причината за удавяне е просто прекомерното самочувствие на добър плувец, който е престанал да третира водата като потенциална опасност. Мъртвото вълнение, схващането на мускул или силните течения могат да убият всеки.
Кои са опасностите
Често хората се удавят, когато скачат във вода и се гмуркат. Неправилната техника на скачане и непознаването на релефа на дъното водят до наранявания. Можете дори да ударите повърхността на водата и да загубите съзнание.
Внезапен рефлексен сърдечен арест може да възникне и при внезапно потапяне в прекалено студена вода. Рискът от инфаркт или инсулт по време на къпане не е изключен и човек с епилепсия може внезапно да получи конвулсивен припадък във водата.
Във всички тези случаи човек лесно може да се удави. Особено ако хората до него не знаят как да окажат първа помощ при удавяне. Всяка минута се брои - докато екипът от спасители или лекари пристига на мястото, някой трябва да предприеме необходимите действия, за да спаси човешки живот.
Видове удавяне
Удавянето може да се случи по различни начини. Действията на спасителите зависят до известна степен от вида на удавяне, така че е по -добре да се знае с какво се различават едните от другите.
Истинско удавяне
По този начин се удавята 8 от 10 души. При истинското удавяне човек се опитва да задържи дъха си, за да не се удави. Водата навлиза в белите дробове в доста големи количества. Удавеният посинява.
При удавяне в прясна вода течността, която е навлязла в белите дробове и стомаха, бързо се абсорбира в кръвта, променяйки състава й и нарушавайки работата на сърцето, докато то спре. Развива се белодробен оток.
При удавяне в солена морска вода протича обратният процес - кръвта навлиза в белодробните алвеоли, прелива и причинява разкъсвания. Белодробният оток и спирането на сърцето също се появяват доста бързо.
В зависимост от температурата и състава на водата удавеният човек може да бъде върнат към живот за 1 до 6 минути. Колкото по-бързо се окаже първа помощ, толкова по-големи са шансовете за спасение.
„Сухо“ удавяне
Такова удавяне се случва в басейните със силно хлорирана вода. Когато тя навлезе в тялото, дразни дихателните пътища и възниква ларингоспазъм: на нивото на глотиса гърлото се свива и дишането се блокира. В този случай почти никаква вода не попада в белите дробове. Давещият се изглежда блед, челюстта му е свита конвулсивно. „Сухо удавяне“ се случва и когато се „блъснете“ силно във водата, когато скачате.
Вторично удавяне
Вторичното удавяне се нарича удавянето, което се случва, след като човек е спрял да диша, но сърето му продължава да бие по някаква причина. В този случай водата навлиза в белите дробове почти безпрепятствено и в големи обеми.
Първа помощ
Ако има признаци на сухо удавяне, реанимацията трябва да започне незабавно. В другите случаи първо трябва да се опитате да отстраните водата от белите дробове.
За да премахнете водата от удавник, първо почистете устата му с пръсти, увити в кърпа. Жертвата трябва да бъде поставена с лицето надолу върху коляното на спасителя, така че главата да е под таза. Можете да опитате да предизвикате повръщане, като натиснете с пръстите си върху корена на езика.
Ако това се случи, има изход - колкото повече вода излиза, толкова по -добре. Но ако нищо не се случи в рамките на 1-2 минути, спрете да се опитвате и преминете към реанимация.
Пострадалият трябва да бъде поставен по гръб върху равна повърхност с леко извърната глава назад и да започне изкуствено дишане „уста в уста“. Ако не можете да отворите конвулсивно стиснатите челюсти, можете да вдишате въздух в носа на жертвата. При вдишване в устата е наложително да се прищипва носа, при вдишване в носа - устата, така че въздухът да не излиза оттам.
Ако пулсът на удавника не се усеща, изкуственото дишане трябва да се комбинира с непряк масаж на сърцето. За целта спасителят застава вляво от жертвата и поставя кръстосано дланите си върху сърдечната област. Движенията се извършват силно, между дръпванията, ръцете не бива да бъдат откъснати от гръдната кост. Трябва да се извършват 60-70 удара в минута. Изкуствено дишане се извършва на всеки 5 движения. Дейностите се провеждат до появата на спонтанно дишане и възстановяване на сърдечния ритъм, или преди пристигането на професионални спасители и лекари.
Когато извършвате компресия на гръдния кош, бъдете внимателни, особено когато спасявате дете: прекомерното усърдие може да доведе до спукване на ребрата.
Дори спасеният човек да дойде в съзнание и може да се движи и да говори, не го оставяйте да си тръгне преди пристигането на лекарите. След давене е необходима хоспитализация, тъй като след известно време е възможно рязко влошаване на състоянието на жертвата, до вторичен сърдечен арест. Освен това след удавяне може да настъпят пневмония, сърдечни проблеми и други усложнения.
Коментари