Когато става дума за променливо време, обикновено обвиняваме месец март. Напоследък обаче капризите на природата станаха много по-чести, климатът – по-нестабилен и укорите към женския месец отстъпиха на задно място.
Сутрешното слънце, което леко прелива в следобеден дъжд и завършва със силен вятър, стана нещо обичайно и за лятото.
Ние с лекота приписваме на природата своето лошо самочувствие, скапано настроение, умора и какво ли още не. Едни от нас се чувстват зле, когато навън е студено и духа силен вятър. На други им е дискомфортно при безоблачно небе, откъдето грее слънце. Каква е зависимостта между времето и определени заболявания и може ли то да влоши здравето ни.
Циклонът
– това е пониженото атмосферно налягане. Той е съпроводен от облаци, дъжд и наводнения.
В такова време страдат хората с ниско кръвно, сърдечни заболявания, както и тези, които имат проблеми с кръвоносните съдове или нарушения в дихателните органи.
Проявява се с усещането на слабост и недостиг на въздух. Често се появява и задух.
Причината е, че в такива дни кислородът във въздуха не е достатъчен. Тогава хората с вътречерепно налягане може да получат мигрена. Преминаването на циклона се отразява и на работата на стомашно-чревния тракт. Появяват се газове, разтягат се стените на червата, предизвиквайки неприятни усещания.
Какво да се прави? Пийте повече вода (поне 2 чаши над нормалното за деня ще ви помогнат да поддържате кръвното на необходимото ниво), пийте кафе, но само сутрин, приемайте настойки от женшен, елеутерокок (сибирски женшен) или лимонник. Спете повечко. А на сутринта правете контрастен душ.
Антициклонът
се характеризира повишение на атмосферното налягане. Той носи ясно, безветрено време, без особени промени в температурата.
В такова време страдат хората, чието кръвно е високо, както и алергиците и астматиците, тъй като в безветрено време градският въздух не се пречиства от вредните примеси.
Причинява гравоболие, сърдечни болки, преумора. Намалява трудоспособността и, като следствие се влошава настроението.
Причината е в това, че левкоцитите (клетките, защитаващи организма от инфекции) в кръвта намаляват и имунитетът отслабва.
Какво да се прави? Когато кръвното играе нагоре или надолу, по-добре не захващайте сериозна работа. Има риск да не успеете да се справите. Ако не може да я отложите, трябва максимално да подготвите организма си за двойно натоварване.
На сутринта вземайте контрастен душ, правете гимнастика, през целия ден яжте банани, които са богати на калий, стафиди и пийте витамин Е. Ако имате повишено вътречерепно налягане, добре е да потърсите невропатолог.
Внимание! Повишеното кръвно много често не се усеща. Човек може и да не разбере за него. Такова състояние може да доведе но инфаркт и инсулт. За да разберете дали сте в рисковата зона, измервайте кръвното си и обърнете внимание на килограмите.
Влажност
Ниска влажност (30-40%). Сухият въздух дразни лигавицата на носа, която защитава от проникването на вредни микроби при дишане.
В рисковата група са алергиците.
Какво да се прави?
При ниска влажност може да се избавите от сухостта в носоглътката, промивайки околоносовите кухини със слабо подсолена вода или с минерална негазирана.
Повишената влажност (80-90%) обикновено господства в субтропическите зони.
В групата на риска са хора със заболявания на дихателната система. Повишената влажност на въздуха вреди особено силно на здравето през пролетта, когато наоколо всичко се топи.
Причината е в честата смяна на времето. Сутрин грее слънце, през деня задухва вятър, а следобед превалява. Има риск да се простудите. В такива дни се обострят и възпаленията на бъбреците и на ставите.
Какво да правите? Ако влажността е съчетана с висока температура, старайте се колкото е възможно по-рядко да излизате навън.
Най-комфортната температура на въздуха е 16-18 градуса. При охлаждане въздухът се насища с кислород, при затопляне – обратно, количеството кислород намалява.
Рискова група
1. Ако на фона на високата температура пада атмосферното налягане, хората със заболявания на сърдечно-съдовата и дихателната системи преживяват тежко времето.
2. Ако при високо налягане температурата се понижава, започват хладни дъждове, значи е дошло време за страдание на хипертониците, астматиците и тези, които страдат от жлъчнокаменна и бъбречнокаменна болест.
Причина са резките спадове в температурата – от 8 до 10 градуса в денонощие. Това провокира изхвърлянето на хистамин и предизвиква алергия. А тя може да се появи дори и при хора, които до този момент не са страдали от алергия.
Какво да правите? Ако страдате от алергия или сте просто предразположени към нея, в края на рязкото охлаждане се постарайте да изключите от менюто си алергените, като цитрусовите, шоколадът, червеното вино, пикантните храни и подправки.
Ако се чувствате зле в лошо време, измервайте кръвното си налягане.
Оптималното е 120/80
Нормалното е 130/85
Високото, но в границите на нормата е 130–139/85–89
Резултатите ще бъдат завишени:
- При хлад (налягането трябва да се измерва в помещение с около 20 градусова температура);
- Веднага след пушене, изпит чай, кафе или какъвто и да е алкохол;
- Ако ви се ходи до тоалетна;
- След засищащ обяд (измервайте кръвното 1–2 часа след хранене);
- В състояние на стрес;
- След физическо натоварване или гимнастика;
- Веднага след вземане на душ или вана;
- В положение крак върху крак, седейки „по турски” или с прегънат гръб.
Променливото време ни поставят в зависимост
Добави коментар
‹
›
Коментари