Застрашаваща с ослепяване диабетна ретинопатия при дядото на ученичката Кавия Коппарапу, можела да бъде преодоляна единствено след правилно поставена диагноза.
Индийката Кавия живее в Щатите със семейството си, а дядото – в малко градче на източното крайбрежие в Индия. През 2013 година на дядото отрили опасно усложнение на диабета, при което увреждането на кръвоносните съдове на ретината може да доведе до загуба на зрението.
Преди година Кавия, която от дете се интересува от програмиране и информационни технологии, започнала да обмисля как да помогне на хората със заболяване като това на нейния дядо, разказва статия в сайта IEEE Spectrum. Проблемът е в това, че днес диагностиката на диабетна ретинопатия е много сложна, скъпо струваща и продължителна процедура, недостъпна за повечето диабетици по света. В това число и за Индия, където диабетиците са прекалено много, а офталмолозите – прекалено малко, разказва момичето.
И Кавия се залавя да измисли евтин, прост и достъпен за лекарите способ за откриване на нови случаи на диабетна ретинопатия. Заедно с 15-годишния си брат Ниянтом и съученика си Джъстин Чжан, 16-годижната Кавия разработила Eyeagnosis – приложение за смартфон, представляващо система за изкуствен интелект, „обучена“ за откриване на симптомите на заболяването по снимка на ретината.
Вместо двучасово изследване пред скъпо струващото медицинско оборудване, достатъчно е просто да снимате ретината на пациента с телефона си и Eyeagnosis ще постави предварителна диагноза, обяснява младата индийка.
Изпитанието на създадената от младите хора система ще започнат през есента в една от очните клиники в Мумбай. А с помощта на прототип на Eyeagnosis вече са поставени успешно диагнози на петима пациенти.
Коментари