В това уверяват американският учен Томас Барис и колегите му от университета Сент-Луис, които твърдят че успели да спрат развитието на автоимунната реакция, водеща до захарен диабет тип 1. Засега обаче, само при животни, съобщава "Ремедиум".
Известно е, че диабет тип 1 се появява вследствиe разрушаването на бета-клетките в задстомашната жлеза, изработващи инсулин. Убива ги собствената имунна система на човека. Днес лекарите могат да предложат само пожизненото въвеждане на инсулин. Това е единственият способ за поддържане на нормално ниво на кръвната захар.
Учените решили да разгледат процеса, предшестващ заболяването, тоест автоимунната реакция, разрушаваща бета-клетките. Вече било известно, че типът имунни клетки Т-хелпери (TH17) участват във въпросната реакция. За включване на ТН17 в автоимунния процес е необходимо активирането на определени рецептори върху повърхността на клетката.
Специалистите са синтезирали блокатори на тези рецептори - вещество SR1001, което потиска развитието на автоимунния процес, водещ до унищожаване на бета клетките на панкреаса. И, както било доказано в опити с гризачи, съединението SR1001 понижило честотата на диабета и на инсулина. Което значи, че предотвратяването на заболяването е реално.
Коментари