Празниците продължават. Особено за тези, които са спазили Коледните пости и сега с удоволствие „наваксват” с благините на зимната кухня. Спрете! Идва следващият празник – Нова година. След нея е месецът на многобройните именници – януари. Очакват ви много поводи за сядане на софрата. И много опасности, свързани с преяждане и препиване. 
Нека в навечерието на Новата година си припомним ценните съвети на диетолозите как весело и вкусно да отпразнуваме всеки повод, без да навредим на здравето и на фигурата си. И без това да ни налага строги ограничения.

Новогодишна супа
Не е необходимо да гладувате цял ден, за да си оставите място за празничната трапеза. За да подобрите храносмилането и да залъжете глада и апетита, провокиран от всякакви празнични миризми, яжте зеленчукова супа. Хем полезна, хем диетична, хем ще ви даде възможност да се почувствате понахранен.

Помощ от водата
Преди да седнете на масата, изпийте една-две чаши вода. Тя ще заеме известно място в стомаха и няма да позволи да преядете. Научете се също да „подправяте” алкохола с вода.

Направете Руската салата полезна
Тя присъства почти на всяка празнична трапеза. Салатата Оливие, която у нас наричаме Руска салата обаче, е обявена от диетолозите за прекалено вредна заради основната й съставка – майонезата. Вие обаче може да приготвяте майонезата сами. Домашната майонеза няма да съдържа вредни добавки, а останалите съставки на Оливие съвсем не заслужават такава жестока критика.

Зеленина на масата!
Не забравяйте за свежата зеленина, която е източник на много витамини и микроелементи. Копър, кантарион, магданоз – те са не само полезни, но и вкусни. С тях може да подправите разбитото с извара сирене, което е великолепен ордьовър. Както и да ги добавите към безбройните варианти на зимна или свежа салата.

По-малко месо, повече риба!
Специалистите препоръчват да замените частично месото с рибни блюда. Най-полезни са мазните видове риба. Те са източник на мастни киселини, както и на витамините Е и D. Най-добри сред тях са пъстървата, сьомгата, есетрата.

Не смесвайте плодовете с тежката храна
Плодовете, естествено, са много полезни! Но не е добре да ги смесвате с тежките блюда, като мазни салати, месо и т.н. Най-добре е плодовете да се ядат или преди основното хранене, или приблизително час след него, когато тежката храна е частично преработена.