Няма как да пренебрегнем студът, който трайно се настани у нас. С мръзненето по спирките, с бръснещия сняг по улиците, с вятъра, който усилва усещането за минусовите температури.
И всички, които препускаме пеша по улиците, знаем колко трудно е да се опазим от премръзване.
Най-често от студения въздух страдат ушите, носът и недобре защитените пръсти на ръцете и краката. Премръзването обаче може да се случи не само през студените зимни времена, опасност има и когато задуха силният пролетен или есенен вятър. Тогава от студа могат да премръзнат целите ви стъпала, особено ако обувките ви са тесни и не носите стелки и, ако краката ви лесно се изпотяват.
Няколко основни правила ще ви помогнат да облекчите усещането.

Ще ви сгрее ли алкохолът?

Не. Той само разширява кръвоносните съдове и помага за бързото топлоотделяне, което значи, че само ще влоши ситуацията.
При температура под 8 градуса еритроцитите пренасят по-трудно кислорода в кръвта. Започва кислороден глад и ако не окажете първа помощ и не сгреете човека, клетките ще започнат да загиват.
  
Симптоми на премръзването са:

Побеляване на пръстите
Студени крайници
Загуба на чувствителност
Отичане на крайниците
Мехури с прозрачно или кърваво съдържание
Сини петна
При по-леко измръзване човек получава повърхностни изгаряния. При тежка степен на измръзване страдат всички тъкани, чак до костите.

Какво да предприемете

Най-напред побързайте да се приберете на топло. След това събуйте чорапите и разтрийте крайниците си, докато не се зачервят. Може да го направите с ръце, може с парче вълна, а може и да си помагате с дъха.
Едва след това трябва да накиснете замръзналите крайници във вода със стайна (а не гореща!) температура. Постепенно доливайте гореща вода, докато тя достигне телесната температура.
После подсушете и превържете със суха кърпа.
Ако и след това чувствителността на крайниците не се възвръща, а премръзналата площ е повече от длан, ако се появя мехури, трябва спешно да повикате лекар.

Какво не бива да правите

Да разтривате премръзналото със сняг. Така може да увредите и без това крехките кръвоносни съдове и да предизвикате инфекция.
Не бива веднага да влизате под горещия душ. От рязката температурна промяна кръвното ви рязко ще спадне.
Не бива да нанасяте мазен крем върху поразената повърхност или пък да пукате мехурите.

Как да се предпазите от всичко това

Носете свободни и топли обувки. Тесните обувки и ръкавици притискат повърхностните кръвоносни съдове, нарушава се кръвотока и се повишава риска от премръзване.
Непременно носете топли стелки и обувайте дебели и топли чорапи.
Ръкавиците трябва да са от водоустойчива и непромокаема тъкан с мъха отвътре.
И не мийте ръцете си преди излизане на улицата!