Час следобеден сън усилва интелектуалните способности на човека и ускорява процеса на усвояване на нова информация, смятат учени от Калифорнийския университет.
В изследването върху влиянието на дневния сън върху познавателните способности, проведено от калифорнийските учени участвали 39 здрави млади хора. По пладне всички преминали тест за запомняне на информацията, който бил съставен така, че голямото натоварване да се падне на хипокампа – областта на мозъка, отговаряща за краткотрайната памет. Тук информацията се пази от няколко секунди до десетки минути. В два часа през деня половината от участниците били поканени за половинчасов сън, а другата половина продължила да бодърства. В шест часа вечерта всички продължили преминаването на тестовете по памет. Оказало се, че тези, които през деня си поспали, усвоявали новата информация много по-добре.
Тези резултати потвърждават предположението ни, че сънят е необходим за това да прочисти краткосрочната памет и да подготви място за нова информация, отбелязва проф. Матю Уолкър. Хипокампа предава информацията в кората на големите полушария, където тя може да се съхранява за цял животь.
Изследването на електрическата активност на мозъка с помощта на електроенцефалограма показало, че “освежаването” на паметта става по време на преходната фаза, която следва след фазата на дълбокия сън и предшества фазата на бързия сън. Доктор Уолкър и колегите му продължават изучаването на съня.