Говорейки за опасното въздействие на алкохола върху сърцето и кръвоносните съдове, руският кардиолог Анна Кореневич нарече бирата „особено вредна“.
Анна Кореневич, кардиолог и кандидат на медицинските науки, която говори за продуктите, вредни за сърдечно-съдовата система, подчертава изключително негативния ефект на алкохолните напитки върху него. И на първо място поставя бирата.
Причината?
Тя е в излишъкът на кобалт в пяната, обяснява кардиологът.
Според докладите, дневната максимално допустима доза метал се съдържа в 375 милилитра бира, излишъкът от тази доза може да бъде кардиотоксичен, да провокира развитието на кардиопатия при редовна консумация.
Бирата се характеризира с бързо усвояване, това се улеснява от въглеродния диоксид. Когато човек пие бира, кръвоносните съдове почти моментално се пълнят и обемът им се увеличава. Честото пиене в големи количества допринася за разширени вени, разширяване на сърцето, което е принудено да изпомпва излишната течност. В резултат на това то става отпуснато, обгърнато с мазнини - на този фон съкращенията зачестяват, възниква аритмия, повишава се кръвното налягане.
Пиенето на бира повишава и риска от рак на дебелото черво, тъй като кобалтът предизвиква възпалителни процеси в хранопровода и стомаха, сочат материали на Световната здравна организация.
Бирата причинява и хормонални смущения, отбелязва Кореневич.
Открай време производителите по света се опитват да нарушават технологичния режим, за да съкратят сроковете на производство на бирата. Това се прави от векове, като практиката започва от класическите производители в Германия и Чехия.
За да повишат пенообразуването, в нея и днес добавят глицерин, растителни сапонини или повърхностно-активни вещества и дори синтетични миещи средства, като прах за пране. Всичко това може да доведе до смърт.
Но е напълно възможно да се сблъскаме с по-груби методи на фалшифициране – смяната на бирата с оцветени водни разтвори на йод, чай и пр. Много често марки като „Старопрамен”, „Холстен”, «Efes Pilsner» се използват, като се лепят етикетите им на евтините фалшификати, пише bradva.bg.
Коментари