Ако искате да живеете по-дълго, яжте храни, богати на полифеноли, съветват водещи британски здравни експерти чрез Express и поясняват, че според научните изследвания тези съединения помагат за предотвратяване на сърдечни заболявания и рак.

Британските здравни експерти препоръчват диета, богата на храни с полифеноли за удължаване на живота, тъй като полифенолите насърчават дълголетието чрез способността си да подобряват работата на червата.

Резултатите от проучване на Новозеландския институт за изследвания на растенията и храните показват, че полифенолите могат да бъдат разградени на молекули, които насърчават растежа на полезни микроорганизми в храносмилателната система. Консумацията им подобрява здравето на червата, което все повече се признава за жизненоважно за цялостното благосъстояние на организма, казват британските лекари.

Високият прием на тези компоненти води до намаляване на смъртността сред възрастните хора, сочат данни, публикувани от Journal of Nutrition. Изследователите установили, че доброволците, които приемат 650 mg полифеноли на ден, имат 30 процента по-ниска смъртност от тези, които приемат по-малко от 500 mg.

Диета, богата на полифеноли, осигурява значителна защита и срещу развитието и прогресирането на много хронични патологични състояния, включително рак, диабет, сърдечно-съдови проблеми, старческа немощ, заявяват изследователите.

Какви храни съдържат полифеноли?

Тези съединения придават окраска на плодовете и зеленчуците, а консумирането на ярко оцветени плодове е най-добрият начин да увеличите ежедневния си прием на полифенол, уверяват експертите.

Външните слоеве на много плодове и зеленчуци съдържат най-високи концентрации на полифеноли, така че не ги обелвайте, преди да ги ядете. Друг начин за получаване на повече удължаващи живота вещества е да консумирате плодовете и зеленчуците преди да са напълно узрели, тъй като активността на полифенолите намалява със зрелостта на плода, съветват експертите.

Сред даровете на природата с високо съдържание на полифеноли учените посочват боровинките, черния бъз, ягодите, малините, сливите, касиса, лененото семе, ядките, бобовите растения. Какаото на прах, тъмният шоколад, кафето и чаят също съдържат много от тези съединения. Що се отнася до билките и подправките, богати на полифеноли са карамфилът, ментата и звездовидният анасон.