Наскоро проучванена британски учени установи, че участието в група и екип, дава на хоровите певци и играчите в отборни спортове по-високо чувство за благополучие, отколкото ако те се занимават самостоятелно с пеене или спорт. Това съобщава хоровият диригент Нели Трошева, която се занимава активно и с музикотерапия, позовавайки се на публикация в списание „Психология на музиката“.
След пандемията от COVID-19 чувството за благополучие у хората рязко намаля, но участието в хор или отборен спорт може бързо да ви помогне да преодолеете травмите в съзнанието си, уверяват учените от Университета Оксфорд Брукс.
Британските изследователи извършили онлайн проучване, озаглавено „По-добре е заедно: психологическите ползи от пеенето в хор“, с 375 участници в три области за осмисляне на свободното време - пеене в хорове, участие в отборни спортове като крикет и футбол, и солово пеене. Проучването имало за цел да обърне внимание на това дали хоровото пеене дава на хората по-високо чувство за благополучие от другите развлекателни дейности и ако да, защо.
Предишни изследвания показват, че пеенето в хор може да бъде полезно за психологическото състояние, но малко се знае дали този ефект е уникален само за хоровото пеене и защо, казва водещият изследовател Ник Стюарт.
Изводът на учените от сегашното проучване е, че хоровите певци смятат своя хор за по-„смислена група“ от спортистите. И обясняват това с усещането на хористите да са част от сплотена група, която работи в синхрон, а не от хора, които имат своята собствена роля в някакъв спортен екип.
Като цяло обаче участниците не се различават съществено по отношение на това доколко избраната от тях дейност отговаря на нуждите им от социална връзка и принадлежност. Това предполага, че всяко свободно време, прекарано с другите, служи на нашата необходимост да се свържем с тях, коментират Ник Стюарт и д-р Адам Лонсдейл, старши преподавател по психология в Университета Оксфорд Брукс, в списание „Психология на музиката“.
Коментари