След затихване на коронавирусната пондемия сред хората, тя ще се разпространи и върху домашните любимци. И оттам вирусът отново може да атакува собствениците си. Това прогнозира руският академик Александър Гинцбург, ръкводител на център Гамалея.

Центърът Гамалея е разработчик на руската ваксина срещу коронавирус, Спутник В. Според редица показатели това е най-доброто превантивно лекарство в света, така че думите на ръководството на центъра трябва да бъдат взети под внимание. Академик Александър Гинцбург смята, че вредният потенциал на коронавируса не е напълно реализиран. И на следващия етап човечеството го очаква заразяване от този патоген не само на домашни, но и на селскостопански животни.

Гинцбург вярва, че стадният имунитет ще бъде постигнат в много страни през тази година, благодарение на ваксинация, но е твърде рано да се говори за пълна победа над COVID-19. Самият Гинцбург нарича този вирус идеално творение на природата по отношение на неговата вредност, ако някой е искал изкуствено да изобрети такъв патоген, едва ли би успял в нещо подобно. И вече на следващия етап вирусът отново ще атакува хората, но чрез котки и кучета, които, разбира се, никой не планира да убие.

Откриването на вируса при домашните любимци ще му позволи да премине през по-коварни мутации, които биха могли да отслабят силата на ваксините. Следователно човечеството ще трябва да подобрява ваксините и да осигурява превантивни инжекции всяка година. Което означава, че дори след победа над пандемията, производственият капацитет на фармацевтичните предприятия не може да бъде преконфигуриран да произвежда други лекарства.

През май миналата година от СЗО съобщиха за откриването на първата домашна котка в Русия с коронавирусен патоген, която била изследвана с помощта на PCR технология.