Почти половината пациенти, преминаващи курс по когнитивно-поведенческа терапия, изпитват стрес, обхваща ги чувство за вина и срам, те рушат отношенията с близките си и дори ги застигат суицидни мисли. Това свидетелстват резултатите от изследване на немски специалисти в областта на психосоматичната рехабилитация от Медицинския университет Шарите в Берлин, публикувани в списание Cognitive Therapy and Research.
Учените анкетирали сто психотерапевти, практикуващи когнитивно-поведенческа терапия (CBT). Става дума за популярният най-вече в Щатите метод на терапия, който се използва за лечение на депресии, фобии, неврози, зависимости и други психични разстройства. В основата на метода лежи представата за това, че поведението на човек може да се промени с коригиране на неговото мислене. Смята се, че СВТ е съвършено безвредна терапия, а в някои случаи дори и по-ефикасна от антидепресантите или други лекарствени препарати.
Психотерапевтите трябвало да си спомнят за наскорошни свои пациенти, преминали по минимум десет сесии на СВТ. Лекарите предоставили на участниците списък от 17 възможни нежелани ефекта, които могат да се появят по време и след терапията, включващи влошаване на състоянието, поява на нови симптоми, стрес, напрежение в семейните отношения, чувства за вина и така нататък. Психотерапевтите трябвало да преценят дали техните клиенти изпитват нещо подобно и ако да, в каква степен.
Средно психотерапевтите, които до началото на анкетата в един глас твърдели, че при СВТ няма и не може да има негативни последствия, докладвали за 3,7 нежелани ефекта средно, случващи се при един пациент. А изчисленията на учените показали, че 43% от пациентите са се сблъсквали с най-малко по едно негативно последствие от СВТ. Най-често това били стрес, влошаване на симптомите и раздори в семейството. Повече от 40% от страничните ефекти от терапията били признати за сериозни и много сериозни, а 25% от умерените последствия се съхранявали в продължение на седмици и дори месеци.
Сред сериозните странични ефекти от СВТ се оказали такива, като появата на суицидни мисли, чувства за вина и срам, разводи, скандали в семейството, мощни емоционални преживявания и силен плач по време на сесии.
Доказахме, че СВТ съвсем не е безвредна терапия, че страничните ефекти съществуват, въпреки че е възможно да са оправдани, дори и необходими. Ако обаче съществува друга толкова ефикасна форма на терапия, която не предизвиква при пациентите такава тревожност, както е при СВТ, последната би трябвало да бъде призната като неетична заради натоварването, което нанася на пациента, коментира ръководителят на изследването Мари-Луиза Шермули-Хаупт.
Коментари