Пониженото качество на паметта и дори загубата на спомените – това е характерният признак за болестта на Алцхаймер. Екип учени от Центъра за перспективни научни изследвания Джавахарлал Неру успели напълно да възстановят дълговременната памет и разкъсаните невронни връзки в главния мозък на лабораторни мишки с аналог на болестта на Алцхаймер.

Тайната е в молекула, активираща в главния мозък ферментите хистон ацетилтрансфераза СВР и р300. Тези ферменти са отговорни за формирането на връзките между нервните клетки - т. нар. синапси. Новата молекула подпомага появата на нови синапси в мозъка. Чрез тази молекула учените успели да активират и ген 8, чиято изява била подтисната. Уникалността на метода е в това, че новата молекула позволява възстановяване на главния мозък дори в късните стадии на болестта.

Дори и да не излекува напълно болестта на Алцхаймер, молекулата е способна да забави развитието й, категорични са невролозите. В рамките на експеримента с гризачи, въвеждането на молекулата спасявало животните от признаците на прогресиращо поражение на мозъка.