Известно е, че циркадните ритми, контролирани от биологичният часовник, контролират работата на клетките в тялото ни. Те играят важна роля в процеса на възстановяване на уврежданията. Учени от Кеймбриджкия университет установили: фибропластите (кожни клетки, разположени в дермата) реагират по различен начин в зависимост от времето на денонощието.

Когато се случи увреждане на кожата, фибропластите мигрират в поразения участък и отделят възстановителни съединения, включително и колаген, който ги произвежда. За функциониране на фибропластите е нужен протеинът актин. В условията на недостига му подвижността на фибропластите намалява.

А нивото на актина зависи пряко от времето в денонощието. През нощта той намалява, а с това и скоростта на заздравяване на увреденото място. Британските учени доказали това при експерименти с клетъчни култури и гризачи – през деня възстановяването на увреденото място ставало двойно по-бързо.

Клетките обаче могат да бъдат подлъгани, като променяме осветлението или въвеждаме вещества, влияещи на фибропластите, коментират британските учени.