Антителата, произведени след ваксинация, неутрализират повечето от мутиралите варианти на вируса. Такива данни са получени в хода на проучване, проведено от разработчиците на ваксината, служители на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология на името на Н.Ф.Гамалея. Резултатите от изследването са публикувани в списание Vaccines.
Учените са тествали неутрализиращата активност на кръвния серум на хора, ваксинирани със „Sputnik V“, срещу вирусните щамове, предизвикващи най-голямо безпокойство в световен мащаб - алфа („британски“), бета („южноафрикански“), гама („бразилски“), подтипове на делта - B.1.617.2 и B.1.617.3 („индийски“), както и по отношение на два ендемични варианта, идентифицирани в Москва (B.1.1.141 и B.1.1.317). Всички тези варианти имат мутации в рецептор-свързващия домейн, които увеличават заразността на вируса и допринасят за неговото бягство от имунитета.
В резултат било установено, че антителата, произведени след ваксинация, успешно предпазват както от московските варианти, така и срещу варианти B.1.1.7 (алфа) и B.1.617.3 (вторият делта подтип). За варианти бета, гама и B.1.617.2 (първият делта подтип), нивото на защита е намалено съответно с 3,1, 2,8 и 2,5 пъти.
Въпреки това, както подчертават изследователите, според публикуваните данни степента на намаляване на ефективността на „Sputnik V“ в тези случаи е значително по-ниска от тази на други ваксини, производителите на които са тествали своята активност спрямо нови варианти.
Необходимо е обаче да се проведе отделно проучване, директно сравняващо ефективността на различните ваксини, отбелязват авторите на публикацията.
По този начин служителите на Института „Гамалея“ заключават, че кръвният серум на хората, ваксинирани със Sputnik, в една или друга степен запазва неутрализиращата си активност срещу всички нови варианти на вируса.
Коментари