Кръвните съсиреци продължават да опустошават пациентите с тежка инфекция на COVID-19 и ново проучване обяснява какво може да ги причини при почти половината от пациентите. Резултатите от проучването на американските учени са публикувани в Science Translational Medicine
Причина за кръвните съсиреци са автоимунните антитела, които циркулират в клетките на кръвната атака и причиняват кръвни съсиреци в артериите, вените и микроскопичните съдове. Кръвните съсиреци могат да причинят животозастрашаващи събития като инсулти. А при COVID-19 микроскопичните съсиреци могат да ограничат притока на кръв към белите дробове, нарушавайки обмена на кислород.
В допълнение към новата коронавирусна инфекция тези индуциращи съсиреци антитела често се наблюдават при пациенти с антифосфолипиден синдром, автоимунно заболяване. Връзката между автоантителата и COVID-19 е била неочаквана, казва съавторът Йоген Канти, доктор по медицина, асистент в Мичиганския център за сърдечни заболявания на Франкел и изследовател на Ласкер в Националния институт за сърце, белите дробове и кръвта на Националните здравни институти.
В новата публикация учените установили, че около половината от пациентите, които са били сериозно болни от COVID-19, са показали комбинация от високи нива както на опасни антитела, така и на супер активирани неутрофили, които са разрушителни, експлодиращи бели кръвни клетки. През април екипът първо съобщил, че пациентите, хоспитализирани с тежък COVID-19, имат по-високи нива на извънклетъчни неутрофилни капани в кръвта си.
При пациенти с COVID-19 ние продължаваме да виждаме непримирим, самоукрепващ се цикъл на възпаление и съсирване на кръвта в тялото, казва Канти. Сега научаваме, че автоантителата могат да бъдат виновникът за този цикъл на съсирване на кръвта и възпалението, което влошава хората, които вече са се борили. Антителата от пациенти с активна инфекция с COVID-19 са причинили поразително количество съсирване на кръвта при животните - едно от най-лошите, които сме виждали, казва Канти. Открихме нов механизъм, чрез който кръвни съсиреци могат да се образуват при пациенти с COVID-19, допълва той.
Коментари