Следи от среща с вируса преди около 25 хиляди години били открити в ДНК на съвременното население на Източна Азия, сочат резултатите от изследване на международен екип от учени, публикувани в списание Current Biology.
Изследователите провели еволюционен анализ на геномите на повече от две и половина хиляди души, принадлежащи към 26 различни популации в света. Учените се интересували от специфични мутации в гени, които кодират вирусните взаимодействащи протеини (VIPs). Именно тези протеини „помагат“ на вируса да навлезе в клетките.
Адаптивни промени, произтичащи от среща с определен вирус от семейството на коронавирусите преди около 25 хиляди години, са открити в 42 различни VIP-гени и само при съвременни представители на пет популации, живеещи в Източна Азия - в Китай, Тайван, Япония, Монголия, Северна и Южна Корея.
Това откритие предполага, че предците на тези хора са оцелели от мощна коронавирусна епидемия, избухнала в Източна Азия, която се счита за люлка на семейството на коронавирусите, отбелязват авторите на изследването.
Очевидно някой представител на това семейство, като вируса SARS-CoV-2, е придобил способността не само да се предава от животни на хора, но и да се разпространява успешно в човешката популация, причинявайки заболяване, подобно на COVID-19. Това предположение се подкрепя от факта, че идентифицираните 42 VIP гена с признаци на специфични мутации са особено активни в белодробните клетки, чиито тъкани са най-силно засегнати от коронавируси, което се наблюдава и по време на настоящата пандемия.
Други изследвания по тази тема показват, че потомците на хора, оцелели от древната пандемия, имат предимства сега - те са по-малко податливи на инфекция и понасят болестта по-лесно от другите.
Коментари