Финландски изследователи от Университета в Турку са идентифицирали невронните механизми, залегнали в основата на емоционалните реакции на музиката, съобщава Medical Express. Като част от изследването учените помолили 102 доброволци да слушат музикални композиции, които предизвикват емоционални преживявания. Паралелно с това били сканирани мозъците на доброволците.
Компютърната програма помогнала да се определи кои области на мозъка се активират, за да реагират на възникващите емоции. Въз основа на активирането на слуховата и двигателната кора, учените успели да определят точно дали доброволецът слуша весела или тъжна музика. Слуховата кора обработвала акустичните елементи на музиката като ритъм и мелодия. Активирането на моторната кора можело да бъде свързано с факта, че музиката дава на слушателите усещане за движение, дори ако човекът в действителност не се движи.
Изследователите установили още кои области на мозъка се активират, когато доброволците гледат видеоклипове, които предизвикват силни емоции. Експертите се чудели дали същите зони се активират, когато участниците в изследването слушат музика. Оказало се, че филмите активират по-дълбоки области на мозъка, които регулират емоциите в реални житейски ситуации. Слушането на музика всъщност не активирало тези области.
Очевидно филмите по-реалистично копират събитията, които предизвикват емоции. Що се отнася до емоциите, предизвикани от музиката, те се основават на акустичните характеристики на музиката и са оцветени от културните влияния и личната история на човека, коментират финландските учени.
Коментари