Вещество в мъха, което напомня канабиноида тетрахидроканабинол (ТХК), изследваха за пръв път швейцарски учени от Бернския университет в сътрудничество с колегите си от Цюрих. Както е известно, психоактивното вещество ТХГ оказва също и обезболяващо и противовъзпалително въздействие.

Днес тетрахидроканабинолът се използва в медицината за лечение на определени видове болки, мускулни спазми, световъртеж и загуба на апетита. Той може да предизвика и странични ефекти.

Тетрахидроканабинолът в чист вид е изолиран за пръв път през 1964 година от канабиса, който и до днес се е смятал за единственото растение, произвеждащо тетрахидроканабинол. Още през 1994 година обаче японският фитохимик Йошинори Асакава открил това вещество и в мъха Radula perrottetii, като му дал името перотенин.

Преди няколко години Юрг Херш от Института по биохимия и молекулярна медицина в Бернския университет открил, че такива мъхове се рекламират на специални сайтове в интернет. По това време не било известно за фармакологичните свойства на това вещество. Заедно с другите химици Херш сравнил тетрахидроканабинола с перотенина. Използвайки животински модели учените успели да покажат, че перотенинът много бързо прониква в мозъка и активира канабиноидните рецептори.

Както станало ясно, активният компонент в мъха дори демонстрира по-силен противовъзпалителен ефект в мозъка от тетрахидроканабинолът, като при това е и по-малко психоактивен. Това прави перотенина особено интересно потенциално лекарствено вещество, коментират експертите.