Това, че музиката може да успокои хората, да предизвиква спомени, да притъпява болката или да кара сърцето да бие учестено, или пък забавено, е известно отдавна. Но едва сега учените успяха да разгадаят чудодейното влияние на музиката върху здравето на човека.
По данни на проф. Майкъл Милър от Медицинския център на университета Мериленд в Балтимор, музиката може да подобрява кръвния поток и така да въздейства благоприятно върху състоянието на кръвоносните съдове. В отговор на положителните емоции започва отделянето на ендорфин (хормон на радостта) или подобни на него съединения. Те предизвикват отделяне на азотен окис, който играе ролята на защитно вещество, произвеждащо ендотелий. Азотният окис има важна роля за биологичните и физиологични функции, той кара кръвоносните съдове да се разширяват, намалява възпалението, не позволява на тромбите да се сгъстяват и предотвратява образуването на холестеролни плаки.
С това целебните свойства на музиката не се изчерпват, твърди д-р Милър. Хубавата музика има свойството да намалява стреса, смята Анируддх Пейтъл от Института по неврология в Сан Диего. Това е свързано с намаленото изработване на кортизол (хормона на стреса). В резултат на експеримент, за който се говори в изданието “Протоколи на Националната академия на науките”, музиката върнала зрението на хора, изгубили го след преживян инсулт. По думите на А. Пейтъл пониженото ниво на хормона на стреса позволява на мозъка да работи по-ефективно.
Засега информацията за целебното въздействие на музиката е малка, смятат учените, но е възможно в бъдеще хората да се научат да се лекуват с нейна помощ, като не забравят, разбира се да правят гимнастика и да се хранят правилно.
Музиката лекува не само душата, но и тялото!
Добави коментар
‹
›
Коментари