Веществото лутеолин, съдържащо се в морковите и в зехтина помага за понижаване на възрастовите възпаления в мозъка и подобрява паметта. Това открили американски учените от университета в щата Илинойс. Лутеолинът е от растителен произход и помага да се борим с патологичните процеси, развиващи се с възрастта в главния мозък. Той понижава риска от възпалителни процеси, които влошават паметта.  
Изводите си изследователите направили въз основа на разултатите, получени при опити с лабораторни мишки. Младите мишки били на възраст от 3 до 6 месеца, а възрастните – на 2 години.
В продължение на четири седмици учените им давали обикновена храна или ядене, в което добавяли лутеолин. След това изследователите тестували паметта и измервали нивото на възпаление в областта на мозъка, наречена хипокампус, която отговаря за паметта и пространствената информация.
Възрастните мишки, в чиято храна добавяли лутеолин, показали по-добри резултати в обучението и задачите за проверка на паметта, отколкото техните връстнички, на които давали обикновена храна.
В периода на естественото стареене клетките в мозъка започват да изработват възпалители молекули, които стават причина за появата на проблеми с паметта, обясняват учените. Според тях лутеолинът помага за стопиране изработката на тези възпалителни молекули в мозъка.
Лутеолин бе открит по-рано и в червените чушки, целината, има го и в магданоза, розмарина и лайката. Здравословното и балансирано хранене, включващо тези продукти, потенциално съкращава риска от възникване на мозъчни възпаления, свързани с възрастовите фактори и подобрява мозъчните функции, твърдят учените.
Съществуват и изследвания, според които дори в малки дози лутеолинът задържа развитието на раковите клетки и предпазва от сърдечно-съдови заболявания.