Американски учени от Университета UCLA са открили съединения в зеления чай, които могат да разграждат протеинови агрегати в мозъка, свързани с болестта на Алцхаймер. Това се съобщава в статия, публикувана в списание Nature Communications.
Известно е, че молекулата епигалокатехин галат (EGCG) разгражда тау влакната, дългите нишки на тау протеина, които образуват заплитания и причиняват невронна смърт. В новата работа изследователите описват как EGCG разгражда тау фибрилите и също така идентифицират други молекули, които работят по подобен начин, но по-ефективно проникват в мозъчната тъкан.
Изследователите извличали тау протеинови агрегати от мозъците на хора, починали от болестта на Алцхаймер, и ги инкубирали за различни периоди от време с EGCG. След три часа половината от влакната се сринали, а другата половина се разградили частично. След 24 часа всички фибриларни възли изчезнали.
На тау влакната били идентифицирани места, наречени фармакофори, към които се прикрепят молекулите на EGCG. След това учените анализирали библиотеки от 60 000 малки молекули, които потенциално биха могли да се свържат към едни и същи места, използвайки компютърни симулации. Идентифицирани ббили няколкостотин молекули от 25 атома или по-малко, които се свързват с фармакофори от тау влакна по-добре от EGCG, включително молекули, наречени CNS-11 и CNS-17.
Коментари