Израелски учени от университета в Тел Авив хвърлиха светлина върху механизма за оцеляване, активиран в мозъка в условия на несигурност и стресиращ конфликт, който изисква поемане на рискове, съобщава Синхуа. Това откритие може да доведе до нови терапии в бъдеще за лечение на депресия, тревожност, посттравматично стресово разстройство и високорискови аномалии като пристрастяване и мания.
Идентифицирана е област от мозъка, която е отговорна за деликатния баланс между желанието за печалба и избягването на потенциални загуби. Оказва се, че човешкият мозък е по-силно повлиян от предишни преживявания на неуспех или наказание, отколкото от положителни преживявания за успех и награди. Това позволява по-малко риск в бъдеще.
Изследването било проведено сред пациенти с епилепсия, на които имплантирали електроди в мозъка. Те били помолени да играят компютърна игра, която включва рискови ситуации, като в същото време им били дадени различни възможности. Електрическата активност на невроните с помощта на електроди била регистрирана веднага след печалба или загуба, което се дължи на факта, че пациентите са решили да поемат риск.
Установено било, че невроните във вътрешната област на префронталната кора реагират по-активно на загуба (наказание), отколкото при успех и получаване на награда в играта.
Коментари