Асоциацията за инсулт и афазия (АИА) представи междинните резултати от своето изследване, което за първи път извежда реална картина за потребностите на преживелите инсулт и диагностицираните с афазия в България.

Резултатите разкриват сложни и многопластови социални казуси, свързани с липсата на адекватна подкрепа за дългосрочните нужди на преживелите инсулт. Въпреки че тези хора могат да живеят над 15 години след инцидента, те често се сблъскват с недостатъчна помощ и ресурси за възстановяване и адаптация.

Изследването обхваща 370 анкетирани лица от 13 области в страната, включително София-град. Данните показват, че 55% от анкетираните в страната са близки на пострадалите, 10% са болногледачи, а 35% са самите пострадали. В София, 41% от анкетираните са близки, а 59% са пострадали. Сред анкетираните, 65% имат затруднен говор, а 23% са диагностицирани с афазия. Данните показват, че в страната в голям процент от случаите пострадалите и обгрижващите ги близки не са запознати с факта, че афазиологичните проблеми, от които страдат са позитивни за повлияване чрез специална логопедична терапия.

Асоциацията за инсулт и афазия (АИА) подчертава необходимостта от създаване на специализирани афазиологични кабинети в зони с висока концентрация на потребности, за да се осигури по-добра подкрепа и рехабилитация на засегнатите. Възможност за това се открива, като се използват базите на общинските ДКЦ, а финансирането се изгради по общинска програма. Това ще подобри ситуацията на страдащите, за които не е предвидено лечение в обхвата на клиничните пътеки, финансирани от НЗОК.

С наближаването на 29 октомври - Световния ден за борба с инсулта, АИА подготвя разнообразни активности в цялата страна, които ще включват информационни кампании, семинари и събития, насочени към повишаване на осведомеността и подкрепата за преживелите инсулт и техните семейства.

За повече информация и участие в предстоящите събития, моля, посетете нашия уебсайт или се свържете с нас на предоставените контакти.