Оттук нататък когато започнете да чистите лук, не изхвърляйте люспите, съветват испанските учени. Тяхното изследване показало, че луковата обвивка съдържа мощен коктейл от полезни за човека съединения.
Получените данни сочат, че люспата и външната кафява ципа съдържат голямо количество целулоза и флавоноиди, а сочната луковица отвътре, която нарязваме за храна, е богата на серни съединения и полимери на фруктозата.
Ванеса Бенитес от катедрата по селскостопанска химия в Мадридския университет и учени от университета Кренфийлд успели да проведат серия от лабораторни експерименти. Те им позволили да изяснят субстанциите и възможното прилагане на всяка част от лука.
Учените съветват да използваме кафявата люспа като функционален продукт в храната си, който е богат на целулоза и фенолни съединения като кверцетин и други флавоноиди.
Двата плътни външни слоя на лука също може да се използват за получаването на целулоза и флавоноиди. Известно е, че целулозата понижава риска от сърдечно-съдови заболявания, проблемите с храносмилането, рака на червата, диабет тип 2 и затлъстяването.
А фенолните съединения предпазват от канцерогенни процеси.