Кога, ако не лятото, малките могат да тичат на воля, да плискат във водата и да играят до късно любимите си игри?
Но заедно с неуморните забавления често идват и травмите...
Тогава?
Ако стане натравяне?
И това е възможно през лятото. Големите горещини нахлуват дори в...хладилника! И ако сте малко по-невнимателни с храната на детето, може да се случи най-неприятното.
Впрочем още по-възможно е това да сполети детето ви, ако безразборно му купувате от любимите лакомства, които дълго време са се застояли на витрината на сладкарския магазин.
Тогава идват отмаляването, болките в корема, повръщането...
Как да постъпите?
Ако до час след натравянето няма повръщане, промийте стомаха на детето си.
Всеки 15 минути му давайте по 1 супена лъжица вода и не го хранете. Може да му дадете да пие активен въглен (1 г на всеки килограм от теглото).
Ако детето ви е вдигнало температура, може да му дадете и хапчета за смъкване на температурата.
Извикайте „бърза помощ”, ако:
- предполагате, че отравянето е с гъби;
- детето не може да пие заради повръщането;
- повече от шест часа не е уринирало или пък урината е тъмна;
- има кръв в повръщаното;
- се е появил обрив;
- раздвояване на образа;
- пожълтяване на кожата;
- затруднено поглъщане.
Кръвотечение
Много са случаите, при които детето ви може да получи кръвотечение от носа.
Как да постъпите?
Поставете го да седне, после наклонете главата му напред (в никакъв случай назад!) и го помолете да диша през устата. Кръвта трябва да се изплюва, а не да се гълта!
Направете тампон и го намажете с мехлем. Поставете тампона в кървящата ноздра, където трябва да остане минимум 10 минути. Сложете върху ноздрата леден компрес. Ако кръвотечението продължава, повторете действията.
Когато кръвта спре, измийте с мокра топла кърпа лицето. В близките няколко часа детето трябва да остане в покой.
Ако кръвотеченията от носа се случват често, трябва да заведете детето на преглед. Защото кървенето може да е симптом на болест на вътрешните органи.
Слънчев удар
Той е може да се случи не само на плажа. Силното слънце би могло да застигне детето ви на всяко място по време на обедните жеги.
Симптомите са: главоболие, гадене, повръщане, повишена температура.
Какво да правите?
Веднага пренесете детето на сянка – по възможност в прохладно помещение . Разсъблечете го и го сложете да легне с вдигнати върху възглавница крачета.
Обтрийте тялото с кърпа, натопена в хладка вода.
На главата сложете студен компрес.
Ако в помещението не е достатъчно хладно, включете вентилатор.
Дайте на детето хладно питие и веднага повикайте лекар.
Ухапване от насекомо
Няма дете, което да е подминато от такива „приятели”. Дали ще е немирна оса, привлечена от жълтите му дрешки, или ще е гладен за кръв комар, въпрос на шанс. Защото жилото на осата е далеч по-опасно от жадния хобот на комара!
Как да действате?
Ако в кожата му е останало жилото, прихванете го добре в основата на кожата и внимателно го издърпайте с пинцета.
Поставете върху ухапаното място студена кърпа за 10 минути, за да смъкнете отока и болката. След това нанесете противоалергичен крем.
Ако поразената зона остане зачервена повече от 10 минути, значи отровата не е отстранена. Което значи, че трябва да дадете на детето противоалергично лекарство с общо действие.
Ако отокът се увеличава и продължава да се зачервява, трябва да използвате хормонално противовъзпалително средство и да потърсите специалист.
Попадане на чуждо тяло
Ако песъчинка, буболечка или нещо още по-голямо попадне в окото на детето, действайте внимателно.
По старата бабина методика хванете клепачите с палци и ги раздалечете. Нека детето погледне вдясно, наляво, нагоре и надолу. После промийте окото.
Ако това не помогне, вземете стерилна марля или кърпичка и я натопете във вода или антисептичен разтвор. С ъгълчето на свитата марля се постарайте да отделите чуждото тяло.
Може да повдигнете горния клепач и да го прихлупите върху долния. Това също е изпитан метод на нашите баби.
Не бива!!!!
В никакъв случай да триете окото, да се опитате да премахнете чуждото тяло с пинцета или други остри предмети или просто да го докосвате, ако то е попаднало в самата тъкан на окото.
Децата имат навик сами да завират предмети в носа.
Ако това се случи с вашето дете, помолете го да диша с уста. После капнете съдоразширяващи капки. Притиснете свободната ноздра. В това състояние детето ви трябва да вдишва с устата и да издишва с носа (тоест с пострадалата ноздра). И не разчитайте, че с това ще ви се размине. Веднага намерете начин да отведете детето си в болница!
Не бива да промивате носа, използвайки пинцета и други инструменти, да пъхате в пострадалата ноздра тампони, както и да я притискате с палци.
Коментари